Dijital Zirve 2018: Yarının mobilitesinde yapay zeka üzerine DLR

Hasan

New member
Dijitalleştirme ve yapay zeka veya kısaca AI. Şu anda neredeyse başka hiçbir terim bu kadar yakından bağlantılı değildir. Bu nedenle, Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın (BMWi) 3 ve 4 Aralık 2018’de düzenlediği bu yılki dijital zirvenin yapay zekaya odaklanması şaşırtıcı değil. Politika, endüstri, araştırma, sendikalar ve toplumdan temsilciler, yapay zekaya dayalı gelecekteki uygulamaların teknik, yasal ve etik yönleri hakkında görüş alışverişinde bulunmak için Nürnberg’de bir araya geldi. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) Enerji ve Ulaştırmadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Karsten Lemmer, Deutsche Bahn AG Dijitalleşme ve Teknolojiden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. AI ve kendi kendine öğrenen sistemler için önemli bir uygulama alanı olan mobilitede yapay zeka.

Lemmer, bilimin rolünü vurguladı ve araştırma için temel soruları ve görevleri vurguladı. “Yeni iş modelleri ancak insanların neye ihtiyacı olduğunu anlarsanız ortaya çıkabilir. Bu nedenle tüm sistemi analiz etmemiz gerekiyor” diyen Karsten Lemmer, “Teknoloji, doğru çerçeve koşulları ve insanların hangi teknolojiyi kabul ettiği sorusu kadar önemlidir. .” . Tüm hareketlilik sistemini analiz etmenin yanı sıra, yeni fikirleri ve yenilikleri test etmek de önemlidir çünkü yapay zeka yalnızca öğrendiği veriler kadar iyidir ve tüm uygulamalar için eşit derecede yardımcı değildir. DLR uygulama platformu Intelligent Mobility (AIM) ve diğer test altyapıları gibi mevcut gerçek laboratuvarlardan elde edilen deneyimlere ve araştırma projelerine dayanarak DLR, yapay zekayı gelecekteki trafik için kullanılabilir ve güvenli hale getirmek için gerçekçi modeller ve simülasyonlar geliştiriyor. yollarda, raylarda, suda ve havada kullanılmak üzere.

Yarının hareketliliği için bu kilit işleve uygun olarak DLR, Digital Summit’te “Dijital Ağlar ve Mobilite” platformu üzerine bir sunumla da temsil edildi. DLR Ulaşım Sistemi Teknolojisi Enstitüsü Direktörü Prof. Katharina Seifert, akıllı mobilite alanındaki uygulama örneklerini Deutsche Bahn AG Düzenleyici Ekonomi Başkanı Peter Abegg, Siemens AG Mobilite Veri Hizmetleri Direktörü Gerhard Kreß ve diğerleri ile tartıştı. . Seifert, federal hükümetin dijitalleştirme stratejisinin uygulanmasını şekillendiren odak gruplarından birinin üyesidir. Seifert’e göre bir zorluk, hedeflerin tutarlı bir tanımıdır, çünkü “Yapay Zeka” değil, farklı amaçlar için farklı uygulamalar vardır.

Zirve bu durumu pek çok yere yansıttı: yapay zeka evrensel bir reçete değil, birçok güncel soruna amaca yönelik akıllı çözümler sağlıyor. Bir AI olduğu kadar, onun için tek bir uygulama alanı da yoktur. DLR’nin geniş portföyünde, birçok disiplinden bilim insanı yapay zekaya ve çok çeşitli alanlarda kullanımına bakıyor: Yer gözleminde muazzam miktarda veri değerlendiriliyor ve işleniyor, robotlar giderek karmaşıklaşan görevleri çözmeye yardımcı oluyor ve Endüstri 4.0’da. üretimlerin verimliliğini arttırır.
 
Üst