DLR, Car2X iletişimini gerçek trafikte test eder

Hasan

New member
Ekim 2018’in başından itibaren, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’ndeki (DLR) Ulaşım Sistemi Teknolojisi Enstitüsü, Braunschweig’deki MAVEN projesinde (Management Automated Vehicles Enhances Network) işbirliği yapan otomatik araçlardan oluşan bir ağ ile bir trafik ışığından geçmeyi test edecek. Bu amaçla, Intelligent Mobility (AIM) uygulama platformu ile bağlantılı olarak Braunschweig’deki Tostmannplatz’daki trafik ışığı direklerine halihazırda takılı olan anten ve ölçüm teknolojisi kullanılacaktır.


Araba ve trafik ışığı arasındaki iletişimİşbirliğine dayalı otonom sürüşün en önemli yönlerinden biri, donanımlı araçlar ile trafik ışıkları gibi altyapı (Car2X iletişimi) arasındaki iletişimdir. DLR Ulaşım Sistemleri Enstitüsü’nden Julian Schindler, “Gelecekte yol altyapısı, yol kullanıcılarının kavşaklarda nerede hareket ettiğini bilmek zorunda kalacak. Ardından, bu hareketleri bir orkestra şefi gibi en uygun şekilde koordine edebilecekler” diye açıklıyor. Tostmannplatz’da kurulan altyapı da yayaları ve bisikletlileri tanımak için bir kamera kullanıyor ve bu bilgileri daha iyi ve erken tespit için otomatik araçlara iletiyor. Güvenlik artar. Ayrıca, trafik ışıkları araçlara hız ve şerit değiştirme önerileri iletir.


Müfrezelerle test yapmak için yeni teknikAB projesi MAVEN kapsamında, bu teknoloji zaten bir test sahasında bir prototip olarak uygulanmıştır. Ekim ayının başından itibaren bunlar da gerçek trafikte test edilecek. Intelligent Mobility (AIM) uygulama platformunun mevcut teknolojisine ek olarak, Tostmannplatz’daki trafik ışıkları ek ölçüm teknolojisi ile donatılacak. Işık direğine bağlı bir kamera anonim verileri kaydeder. Enstitünün mobil yapıları, yeni kameranın sonuçlarını ilk günlerde bilimsel olarak doğruluyor. Trafik ışıkları, çok sayıda görünür antene sahip bir yol sahası birimi alacaktır. Müfreze, yani birbirine sıkı sıkıya bağlı otomatik araçlar grubu, normal trafikte ilerliyor. Otonom araçların kavşaktan daha az mesafe ile geçebilmesi, yeşil yandığında daha çok aracın trafik ışığından geçmesi ve trafik ışığı değişimlerinin daha etkili olması için oluşturulmuştur. Şu anda dünya çapında otoyollarda test edilmekte olan tanınmış kamyon konvoylarının bir başka geliştirmesi olarak, MAVEN’in şehir müfrezeleri, özellikle otomatik olmayan tüm yol kullanıcılarını dikkate alarak, çevreye hızlı uyum sağlamaya odaklanmaktadır. Takımlar, diğer yol kullanıcılarının davranışlarını kısıtlamadan sürekli olarak oluşacak ve dağılacaktır.
 
Üst