DLR, Deutsche Lufthansa’nın yardımıyla Braunschweig’de uçuş testleri yapıyor

Hasan

New member
Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nin (DLR) araştırma yürüttüğü GLASS projesinin (SBAS’a dayalı GLS yaklaşımları) amaçlarından biri, modern bir iniş sistemiyle her havalimanına otomatik iniş yapmaktır. Yeni, uydu tabanlı iniş sisteminin tipik bir uçakla çalıştığını göstermek için, DLR ve Deutsche Lufthansa (DLH) tarafından yapılan uçuş testleri, 6 Mayıs 2019’da Braunschweig-Wolfsburg Havalimanı’nda Airbus A319 ile gerçekleştirilecek. Havaalanına çeşitli yaklaşımlar gerçekleştirilir.

DLR Flight Guidance Enstitüsü’nden Thomas Ludwig, “Şu anda, otomatik inişler yalnızca aletli iniş sistemi ILS veya Yer Tabanlı Artırma Sistemi GLS gibi hassas iniş sistemleriyle gerçekleştirilebilir,” diye açıklıyor. Ludwig, “Bu sistemlerin ortak noktası, uçaktaki rehberlik sinyallerinin doğrudan alıcıdan otopilota gönderilmesidir. O andan itibaren otopilot, uçağın kontrolünü devralır ve onu indirir,” diye devam ediyor Ludwig.


Önceki standart: yere dayalı iniş sistemleriEn yaygın kullanılan sistem olan ILS ve yer tabanlı uydu iniş sistemi GLS, karmaşık bir yer altyapısı gerektirir. ILS ile, hedef yaklaşma yolları HF teknolojisi kullanılarak yayınlanır ve ayrı uydulardan gelen sinyaller için uçağın konumunu belirlemek için kullandığı GLS düzeltmeleri yayınlanır. GLS yer istasyonu ayrıca pist eşik koordinatları ve alçalma açıları gibi yaklaşma bilgilerini de iletir. Uçaktaki alıcı, bu verileri gerekli iniş yaklaşımından sapmaları hesaplamak için kullanır ve bunları doğrudan otopilota iletir. Ancak bu iniş sistemleri için gerekli olan GLS yer istasyonları sadece birkaç büyük havalimanında mevcuttur. Airbus A320 veya Boeing B737 gibi daha büyük uçaklar, şimdiye kadar yalnızca otomatikleştirilmiş hassas inişler için ILS ve GLS sinyallerini kullanabiliyordu.


Yer yerine uydularUydu tabanlı bir sistemde (SBAS), GLASS projesinde incelendiği gibi kullanıcıya düzeltmeler de gönderilmektedir. Bununla birlikte, GLS’den farklı olarak, veriler sabit bir uydu aracılığıyla gönderildiğinden, herhangi bir yer istasyonuna gerek yoktur. Uçağın Uçuş Yönetim Sistemi (FMS) daha sonra bu verileri uçaktaki veri tabanında depolar, hesaplar ve doğrudan otopilota iletir. Otomatik iniş mümkün olmasa da, otopilot uçağı yerden 200 fit yüksekliğe kadar yönlendirebilir. Ludwig, “Otomatik iniş sisteminin maliyetli bir şekilde onaylanmasını gerektireceğinden, FMS aracılığıyla otopilotla inişe henüz izin verilmiyor, ancak iniş yaklaşımının bir kısmını şimdiden devralabilir” diye açıklıyor Ludwig. SBAS verileri, uygun yer istasyonu ile sadece bireysel havalimanlarında değil, aynı zamanda daha geniş bir alan üzerinden bağımsız olarak da alınabilir. Karşılık gelen yerleşik alıcılar, uzun süredir genel havacılık için mevcut ve havalimanlarında uygun prosedürlerle onaylanmıştır. GLASS projesinde, bir yandan sadece ILS ve GLS kabiliyetine sahip daha büyük uçakların SBAS’ı da kullanabileceği, diğer yandan özellikle tatil bölgelerinde daha küçük hava meydanlarının da kullanılabileceği uygun maliyetli bir sistem geliştiriliyor. , otomatik teklif inişleri için iniş sistemlerini kullanabilir.


Braunschweig’de DLH A319 ile son uçuş testleriDLR Technology Marketing’in desteğiyle, DLR bilim adamları sistemi geliştirdi ve bir dizi deneyde SBAS’nin işlevselliğini test etti. Kendi test filomuza ait uçakların yanı sıra Braunschweig Teknik Üniversitesi’nden alınan uçaklar ve Uçuş Kalibrasyon Hizmetleri’nden alınan ölçüm uçakları da kullanıldı. Son bir test kampanyasında, tipik bir uçakla güvenli operasyon şimdi gösterilecek. Yeni GLASS sistemi tipik bir yaklaşımı desteklemek üzere tasarlandığından, bu gösteriler standart kara yaklaşımlarıdır.
 
Üst