DLR, otonom mavnalar için test alanı planlıyor

Hasan

New member
Birbirleriyle iletişim kuran, rotalarını kendileri hesaplayan ve yüklerini bağımsız olarak yükleyen ve boşaltan küçük, esnek mavnalar – hem de kaptan olmadan. Uzmanlar, su üzerinde ağ bağlantılı yük taşımacılığının geleceğini böyle görüyor. Mavna otomasyonu, bu nakliye gemisinin daha önce kullanılmayan büyük potansiyelinden yararlanmanın bir yoludur.

İlk adım olarak, Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR), sanayi ve federal hükümetten ortaklarla birlikte, Brandenburg’daki Spree-Oder su yolunda Königs Wusterhausen limanları arasında iç su yolu gemileri için dijital bir test alanı kurmayı planlıyor. ve Eisenhüttenstadt. İnşaatın 2020’de başlaması planlanıyor. Neustrelitz’deki DLR İletişim ve Seyrüsefer Enstitüsü’nden Dr. Ralf Ziebold, “Burada, mavnayı adım adım daha da otomatik hale getirecek bireysel temel teknolojileri test etme fırsatımız var” diyor. Dr. Ziebold, ekibiyle birlikte iç deniz taşıtları için yardım sistemlerinin geliştirilmesine şimdiden önemli bir katkı yaptı. Araştırmacılar şu anda geminin kaptanın müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak kilide girip çıkmasını sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalışıyorlar. Bu ve buna benzer teknolojiler gelecekte test sahasında incelenebilir. Burada Galileo gibi küresel uydu navigasyon sistemlerini kullanan navigasyon önemli bir rol oynayacaktır. Edinilen bilgilere dayanarak, gelecekte test sahasında tamamen otonom iç su gemileri de kullanılacaktır.

Mavnayı mevcut lojistik zincirlerine entegre edin

Ek olarak, bilim adamları, kurulu yük taşıma zincirlerinde gemilerin kullanılabileceği noktaları araştırmak istiyorlar. Bugün, taşımacılığın çoğunluğu kamyonla yapılıyor. Mal taşımacılığının bir kısmı suya kaydırılırsa, bu karayolu trafiğini önemli ölçüde rahatlatabilir. “Federal Taşıma Yolları Planı, iç su yolları kullanılarak yapılan mal taşımacılığının 2030 yılına kadar yüzde 23 oranında büyümesini şart koşuyor. Bunu yapmak için, bu taşıma modunu daha rekabetçi hale getirmeliyiz,” diye ekliyor Ziebold. Federal İstatistik Ofisi’ne göre, 2017’de malların yalnızca yüzde beşi iç su yollarıyla taşındı. Su yollarıyla taşıma, sıkışık yolları ve otoyolları kamyon trafiğinden kurtarabilir, ayrıca daha az emisyon ve neredeyse sıfır gürültü kirliliği vardır.

Şu anda, mavna genellikle kömür veya cevher gibi dökme malları taşımak için kullanılmaktadır. Sonuç olarak, son yıllarda gemiler daha uzun, daha geniş ve daha ağır hale geldi. Ralf Ziebold, “Örneğin, kömürün kademeli olarak kullanımdan kaldırılması nedeniyle dökme yük taşımacılığı azaldığından ve konteyner yükleri ile ağır yüklerin taşınması sürekli arttığından, iç su yolu gemilerinin de daha esnek hale gelmesi gerekiyor” diye açıklıyor. Bilim adamları, örneğin bağımsız olarak yüklenebilen ve boşaltılabilen daha küçük konteyner birimleri gibi başka hangi uygulamaların mümkün olduğunu araştırmak istiyor. Dijital yardım sistemleri, en fazla enerji ve kaynak tasarrufu sağlayan sürüş tarzını belirleyebilir ve kaza risklerini erken bir aşamada belirleyebilir.

ideal ortam

Ortaklar, Spree-Oder su yolunun test alanı için ideal bir yer olduğu konusunda hemfikirdir. Burada çok az iç su yolu trafiği vardır ve bu nedenle tehlikeli mal taşımacılığı ile çarpışma riski düşüktür. Ayrıca, başkentin su toplama alanında yer almaktadır ve rota, limanlar ve kilitler gibi önemli altyapıya sahiptir. DLR’ye ek olarak Königs Wusterhausen limanı, Eisenhüttenstadt limanı, Federal Kamu İç Limanlar Birliği, Alberding GmbH ve HPC Hamburg Port Consulting de projede yer alıyor.