DLR Ulaştırma Sistemleri Enstitüsü Direktörü Katharina Seifert ile röportaj

Hasan

New member
Prof. Katharina Seifert, 1 Ekim’den bu yana Braunschweig ve Berlin lokasyonlarındaki Ulaşım Sistemi Teknolojisi Enstitüsü’nün başkanlığını yapıyor. Daha önce, Volkswagen AG’deki mühendis ve psikolog, diğer şeylerin yanı sıra Çin’de grup araştırmasını yönetti ve lider konumda grup teknoloji stratejisinden sorumluydu.

Sayın Seifert Hanım, Ekim ayından bu yana DLR Ulaşım Sistemleri Enstitüsü’nün müdürüsünüz. İlk birkaç ayı nasıl yaşadınız ve şimdiden “geldiniz” mi?

Buraya çok iyi yerleştim. Bunu öncelikle, burada başlamamı gerçekten kolaylaştıran enstitüdeki meslektaşlarımın desteğine borçluyum. Fikirlerimin ve konseptlerimin uygulanması için ilk adımlar çoktan atıldı. Örneğin, az önce ilk ortak etkinliğimizi gerçekleştirdik: Wolfsburg’daki inovasyon pazarımız. Burada çalışanlar için önemli olan konularda çalıştık ve yeni yöntemler denedik. Şimdi onları uygulamaya koyacağız.

Bayan Seifert, endüstriden bir kamu araştırma kurumuna, yeni pozisyonunuzun size çekici gelen yönü nedir?

Değişim şu anda benim için son derece heyecan verici. Taşıt endüstrisi ve ayrıca demiryolu ve lojistik sektörü şu anda bir karışıklık içinde. Araştırmanın ele alması gereken birçok soru var. Pek çok parlak zihne sahip güçlü bir araştırma enstitüsünün yöneticisi olarak, ulaşım geri dönüşü için umut vaat eden yaklaşımları araştırmak için tam olarak doğru yerdeyim.

Ulaşım Sistemi Teknolojisi Enstitüsü ile gitmek istediğiniz yol nedir?

Enstitüyü, ağ oluşturmaya ve ekip uyumuna daha çok odaklanmış, daha çevik bir organizasyona dönüştürmek istiyorum. Az önce sektördeki çalkantıdan bahsettim – araştırmamızla halk, politikacılar ve uzmanlar tarafından fark edilmemiz gerekiyor. Bu nedenle, hızlı bir şekilde sonuç yaratmak ve böylece sosyal söyleme dahil olmak artık önemlidir.

Genel olarak ve DLR’de ulaşım araştırması için zorlukları nerede görüyorsunuz?

Dijitalleşme çağında, özellikle yeni teknolojilerin geliştirilmesi alanında, ulaşım araştırması kendisini iyi konumlandırmalıdır. Yüksek kaliteli araştırma sonuçları oluşturmalı ve bunların hızlı bir şekilde uygulamaya aktarılmasını desteklemeliyiz. Ulaştırma araştırması, yüzleşmemiz gereken güçlü bir uluslararası rekabet içindedir.

Sadece bir mühendis değil, aynı zamanda bir psikologsunuz ve profesyonel kariyerinizde insan-makine sistemleriyle çokça ilgilendiniz. Bu husus özellikle ulaşım araştırmaları için neden bu kadar önemlidir?

Otomasyon sürecinde asıl mesele, insan ve makine arasındaki görevlerin bölünmesidir. Bu görev dağılımı mümkün olduğu kadar mantıklı olmalı ve her şeyden önce insanların yararına olacak şekilde tasarlanmalıdır. Genel sistem, hatalara ve dışarıdan gelen saldırılara karşı dirençli olmalı ve işbirliği içinde her yol kullanıcısına güvenlik ve verimlilik sunmalıdır.

Otonom sürüş yapan arabalar sizi ve ailenizi bugün tiyatroya götürebilseydi, içeri girer miydiniz?

Güvenli!

Katharina Seifert, geleceğin trafiğiyle uğraşmadığı zamanlarda özel bir kişi olarak ne yapıyor?

Birçok hobim var, ailemle çok zaman geçirmek gibi ve dünyanın her yerinden sanat ve kültürle çok ilgileniyorum.