DLR, Ulm sitesine yatırım yapıyor

Hasan

New member
Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR), Ulm’deki Oberen Eselsberg’de Baden-Württemberg eyaletinden yaklaşık 37.000 metrekarelik arazi satın aldı. Arsa alım sözleşmesi Kasım 2021’de imzalanmıştır. Taşınmaz üzerinde ofis, konferans ve laboratuvar binaları yer almaktadır. DLR Kuantum Teknolojileri Enstitüsü’nün yanı sıra DLR Yapay Zeka Güvenliği Enstitüsü’nün bazı bölümlerine ve DLR Teknik Termodinamik Enstitüsü’nün bir bölümüne ev sahipliği yapacaklar.

“Kuantum teknolojileri ve yapay zeka, yarının kilit teknolojileri arasında yer alıyor ve gelecekte gündelik hayatı şekillendirecek. Endüstri ve araştırma ortaklarımızla birlikte, ilgili teknolojik değişimi şekillendirmeye ve uygulamaya yenilikler getirmeye aktif olarak yardımcı olacağız. Ulm tesisimizde bunun için mükemmel bir araştırma ortamı bulduk ve federal hükümet ve Baden-Württemberg eyaleti ile uzun süredir devam eden ortaklardan oluşan güçlü bir yerel ve bölgesel ağ ile daha fazla işbirliği yapmayı dört gözle bekliyoruz” diye açıklıyor Dr. Anke Pagels-Kerp, DLR Uzay Bölümü Başkanı.

“Oberen Eselsberg’deki alanın şu anda satılmış olan bölümleriyle, DLR’nin geleceğine katkıda bulunuyoruz. Ve bunu hızlı bir şekilde, çünkü orada zaten var olan altyapı kısa sürede kullanılabiliyor. Baden-Württemberg Maliye Bakanı Gisela Splett, bu şekilde Oberer Eselsberg üniversite ve araştırma kampüsünü, Ulm bölgesini ve Baden-Württemberg eyaletini yenilikçi bir iş ve araştırma yeri olarak güçlendiriyoruz” diyor.

Gelecekteki odak konuları: kuantum teknolojileri, pil araştırması ve yapay zeka güvenliği

Uydu üzerinden iletişim veya güvenilir navigasyon olsun, birçok uzay uygulaması yüksek hassasiyetli cihazlara bağlıdır. Kuantum mekanik etkilere dayalı teknolojiler, daha önce ulaşılmamış doğruluk ve güvenlik seviyeleri sağlar. Ulm’de DLR Kuantum Teknolojileri Enstitüsü bu tür teknolojileri geliştiriyor.

DLR AI Security Enstitüsü, yapay zekanın havacılık, enerji ve ulaşımda güvenli ve güvenilir bir şekilde kullanılmasını sağlayan yöntemleri ve algoritmaları araştırır. Etik, yasal ve sosyal konular da önemli bir rol oynamaktadır. Enstitünün ana merkezi Kuzey Ren-Vestfalya’daki Sankt Augustin’dir.

Yaklaşık on yıldır, Helmholtz Ulm Enstitüsü’ndeki (HIU) DLR Teknik Termodinamik Enstitüsü’nün Hesaplamalı Elektrokimya Bölümü, diğer şeylerin yanı sıra, yeni nesil ve ondan sonraki neslin yüksek performanslı pillerini araştırıyor.