DLR Yıllık Genel Kurulu 2018 – DLR Portalı

Hasan

New member
Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nin (DLR) geleneksel Yıllık Genel Toplantısı, 6 Kasım 2018’de Braunschweig’deki DLR sahasında gerçekleştirildi. Yaklaşık 300 katılımcıya insansız uçuş ve akıllı şehirler ile kuantum konularında DLR araştırma çalışması sunuldu. teknoloji ve küresel değişim.

DLR İcra Kurulu Başkanı Prof. Pascale Ehrenfreund, “DLR’nin araştırma sonuçları ve bunların topluma aktarımı giderek artan bir şekilde bir konum faktörü haline geliyor, böylece DLR’nin hizmetleri aktif bir yapısal ve bölgesel politika aracı haline geliyor” diye açıklıyor. . “DLR sitelerinde start-up’lı inovasyon kümeleri ortaya çıkıyor, orta ölçekli şirketler de bilimsel kurumlarla iş birliği yaparak yüksek oranda katma değerden faydalanabiliyor.”

Aşağı Saksonya Sosyal İşler, Sağlık ve Eşit Fırsatlar Bakanı Carola Reimann karşılama konuşmasında Aşağı Saksonya’nın DLR’ye önemli, yetkin ve güvenilir bir ortak olarak değer verdiğini ve ortak işbirliğini sürdürüp yoğunlaştıracağını vurguladı. Bu, özellikle araştırmacıların ve bilimsel kurumların yoğunluğuyla devlete sayısız avantaj sağlayan Braunschweig bölgesi için geçerlidir.

Akşamın ana konuları iki tartışma turunda ele alındı. İlk önce insansız uçuş ve Akıllı Şehir ile ilgiliydi. Her iki alan da Braunschweig sahasında araştırılmaktadır. Örneğin ALAADy (Otomatik Alçak İrtifa Hava Dağıtımı) projesinde DLR, ilk kez insansız bir hava aracını araştırıyor. Bir tona kadar taşıma kapasitesi ile insani yardım malzemelerinin veya acil ihtiyaç duyulan yedek parçaların taşınması amaçlanıyor. Bu bağlamda, araştırmacılar aynı zamanda uçuş yönetimi ve hava sahası kontrolü sorularını da ele alıyorlar.

Akıllı Şehir söz konusu olduğunda, hem merkezi olmayan hem de bilgi ve iletişim teknolojisi konuları önemli ölçüde artan bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, farklı mekansal seviyelerin etkileşimi, bireysel teknolojilerin etkileşimi, enerji üretiminin ve talebinin ayarlanması ve artan dijitalleşme merkezi araştırma konularıdır.

Akşamın ikinci turunda, kuantum teknolojisinin kullanımı ve küresel değişimin zorluklarıyla ilgili sorular ele alındı. İleride büyük miktarda veriyle uğraşırken, ister iletim ister işleme sırasında olsun, verilerin güvenliğini sağlamak önemli olacaktır. Özellikle artan nicelik ve kalite, kuantum teknolojisi gibi yeni yöntemleri gerektiriyor.

Politikacılar, küresel değişimin sonuçlarını değerlendirebilmek için, diğer şeylerin yanı sıra, yalnızca küresel verilere ve sağlam temelli analizlere değil, aynı zamanda alınan önlemlerin etkinliğine ilişkin bilgilere de ihtiyaç duyarlar. Bu, Tandem-L gibi yer gözlemindeki yeni teknolojilerle mümkün olmaktadır. Bu, daha önce elde edilmemiş bir kalitenin uzun vadeli ve kapsamlı iklim izlemesini sağlayacaktır. Bu veriler ve bunların birleşimi, New Space alanında yeni iş fikirleri yaratıyor. Özellikle ticari sektördeki çeşitli uzay aktiviteleri, küresel rekabet ortamı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu gelişmeye yanıt vermek, Alman uzay yolculuğu için önemli bir görev.

ödül törenleri

Gecenin sonunda, bu yılki DLR Bilim Ödülü’nün iki sahibi onurlandırıldı ve Horst Rauck DLR Dostları Derneği Kurucu Ödülü ilk kez sahiplerini buldu. Bilim ödülü, TanDEM-X verilerine dayalı bir dijital dünya modeli oluşturdukları için Yüksek Frekans Teknolojisi ve Radar Sistemleri ve Uzaktan Algılama Metodolojisi Enstitülerinden dokuz bilim insanından oluşan bir ekibe ve Alman Uzaktan Algılama Veri Merkezine eşit olarak verildi. Ödülün ikinci kısmı, bir enerji deposu olarak kirecin kimyasal reaksiyonunu araştıran Köln Teknik Termodinamik Enstitüsü’nden bir bilim adamına verildi. Metal levhaları ve folyoları ısıtmak için esnek indüksiyon bobinleri geliştiren bir şirket olan “msquare”in iki kurucusu, Friends of DLR’den Kurucu Ödülü’nü aldı.