Federal Eğitim Bakanı Karliczek, Kanada’daki DLR@UBC araştırma girişimini ziyaret etti

Hasan

New member
Federal Eğitim ve Araştırma Bakanı Anja Karliczek, Kanada gezisi kapsamında 2 Ekim 2018’de Vancouver’daki Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) ve British Columbia Üniversitesi’nin (UBC) ortak araştırma girişimi DLR@UBC’yi de ziyaret etti.

Ziyareti sırasında Federal Eğitim Bakanı, Eylül 2016’dan beri var olan Almanya-Kanada işbirliği hakkında bilgi verdi. İşbirliğinin teknik odak noktası, gelecekte sürdürülebilir küresel hareketlilik için teknolojilerin geliştirilmesidir. Aynı zamanda, ilgili iki ülkedeki sanayi şirketleri ile teknoloji transferini ve alışverişini güçlendiriyor.

Küresel zorluklar üzerine ortak araştırma

Stuttgart ve Augsburg’daki DLR Yapılar ve Yapılar Enstitüsü ve Köln’deki DLR Malzeme Araştırma Enstitüsü Direktörü Prof. Heinz Voggenreiter, bakanı DLR adına karşıladı ve UBC temsilcileriyle birlikte araştırma girişimini sundu. DLR@UBC ekibinden bilim adamları daha sonra Anja Karliczek’e mevcut projeler hakkında kısa bir fikir verdi: Alman ve Kanadalı araştırmacılar ortaklaşa geleceğin dijital fabrikası için fikirler geliştiriyorlar. Burada merkezi bir unsur, üretim sürecinde insan ve makine arasındaki etkileşimdir. Diğer projeler, fiber kompozit malzemelerden yapılmış yapıların bir çarpışmada veya yüksek hızlı darbede nasıl davrandığını araştırmak, metalik 3D baskı, sensör ve veri kontrollü malzeme işleme veya geri dönüştürülmüş karbona dayalı yenilikçi aerojel piller için süreçler üzerinde çalışmak için simülasyonları kullanıyor.

Bir bakışta DLR@UBC araştırma girişimi

Ortak araştırma projeleri ve çalıştaylara ek olarak, bilim insanı, öğrenci ve doktora adaylarının değişimi DLR@UBC araştırma girişiminin önemli bir parçasıdır. Şu anda işbirliğine yaklaşık 40 bilim insanı katılıyor. DLR tarafında, inşaat yöntemleri ve yapısal teknoloji ile araç konseptleri için Stuttgart merkezli iki enstitü, Köln’deki malzeme araştırma enstitüsü ve fiber kompozit hafif yapı ve adaptronik için Braunschweig merkezli enstitü uzmanlıklarıyla katkıda bulunuyor. Kanada tarafında, Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi’nin Makine Mühendisliği ve Malzeme Mühendisliği bölümleri işbirliği içinde yer almaktadır.