Financial Times muhabiri Ankara’yı anlattı: Bırakın İstanbullular megakentlerine dönüşün tadını çıkartsın…

bencede

New member
T24 Dış Haberler

Britanya’nın önde gelen finans yayınlarından Financial Times’ın Türkiye muhabiri Laura Pitel, Türkiye’nin başşehri Ankara’da geçirdiği altı yılın akabinde kente dair izlenimlerini kaleme aldı. Türkiye’de geçirdiği yedi yılın sonuna geldiğini belirten Pitel, en çok Ankara’yı özleyeceğini anlattı.

Pitel, “Ankara’da altı yıl: Türkiye’nin başşehrini niye seviyorum” başlıklı yazısında, Ankara’daki nazaranvi ona ererken geçirdiği sürece dair izlenimlerini aktardı.

Yazıya Ankara’ya ait bilinen “Ankara’nın en hoş yanı nedir? İstanbul’a dönüşü” latifesiyle başlayan Pitel, “Yedi yılın akabinde Türkiye’den ayrılmaya hazırlanırken en çok özleyeceğim istikameti Ankara olacak” diye devam etti.

Eşiyle birlikte 2016 yılında, İstanbul’da bir yıl geçirdikten daha sonra Ankara’ya taşındığını belirten Pitel, şöyleki devam etti.

“Anında kentin, insanların ‘eski Ankara’ olarak nitelediği kent merkezi mahallelerine aşık oldum: Kavaklıdere, Ayrancı, ve bizim kendi mahallemiz olan 1950’lere, 1960’lara dayanan Gaziosmanpaşa.

Pitel, Ankara sokaklarından izlenimlerini şöyleki sürdürdü:

“Sakin yerleşim sokaklarında dolaşırken, Modernist metal balkonları ve pastel renklerle boyanmış meskenlerin Battenberg tesirini, bilhassa de “Ankara pembesi” olarak düşünmeye başladığım somon rengini görmekten keyif alıyorum.”

“İklim mükemmel” diyen Pitel, Ankara’da kış aylarının soğuk ve ayaz, yazların ise sıcak ve kurak olduğunu hatırlatırken en hoş ayın ise mayıs olduğunu belirtti.

“Burada gerçek bir topluluk hissi var” diyen Pitel, yaşadığı etrafta kendisine “Abla” diye seslenildiğini ya da komşuların bir yerden döndüğünde kendisini gördüklerinde “Hoş geldin” söylemiş olduğini anlattı.

Türkiye’de misyon yaptığı yedi yılın derin siyasi ve ekonomik düzensizlik, yer yer şiddet olaylarıyla geçtiğini belirten Pitel, “Ama her şeye karşın burada derin bir manada zenginleştirici bir vakit geçirdim ve yaşamak için olağanüstü bir yer buldum” dedi.

Yazısına “Bunun bir kısmı da Ankara ve durmak bilmeyen haber gündeminden bir sığınak nazaranvi bakılırsan kıymetli mahallemiz yardımıyla” diye devam eden Pitel, Ankara’yı şu biçimde anlattı:

“Bu yaklaşık 5 milyon nüfuslu kent, 1923 yılında çağdaş Türkiye’yi Osmanlı İmparatoprluğu’nun küllerinden kuran kumandan Mustafa Kemal Atatürk tarafınca 1923’te başşehir ilan edildiğinde on binler yaşıyordu. 99 yıl ortasında büyük oranda genişlese de Ankara dost canlısı, alçak istekli ve yaşanabilir olmayı sürdürdü.”

Piteli, yazısına şöyleki devam etti:

“Türk insanlarının sıcakkanlı olduğunu söylemek klişedir. Ziyaretçilere karşı konukseverlik her vakit yabancıların kabul edildiği manasına gelmez. Fakat Türk toplumunun bütün sevgi ve birlik duygusu, soruları ve zorunluluklarını birlikteinde getiren kolektifliği benim üzere bireyci Batı’da büyüyen biri için zihin açıcı ve ilgi alımlı oldu”

Pitel, Ankara’da geçirdiği senelerda esnaf lokantalarına sık sık gittiğini, hafta sonları serpme kahvaltılardan keyif aldığını ve kafe ve meyhaneleri sevdiğini anlattı.

“Son yedi yıl yaşanan siyasi gerilemeyi saklayamam”

Pitel, yazısına şu biçimde devam etti:

“Ankara’ya duyduğum tüm sevgiye karşın son yedi yılda yaşanan siyasi gerilemeyi saklayamam. Türkiye’ye geldiğim birinci yıl, 2015’te, canlı bomba atakları o kadar sık yaşanıyordu ki beşerler kalabalık alanlardan kaçınmak için kentte farklı rotalar bulmaya çalışıyordu. İki hafta evvel İstanbul’un kalbinde altı kişinin hayatını kaybettiği taarruz o devrin alarm verici bir yankısıydı.

2016 yılında 250 kişinin ömrünü kaybettiği, kimi insanların Ankara sokaklarında tanklar tarafınca öldürüldüğü şiddetli bir darbe teşebbüsü yaşandı. Darbe teşebbüsünün akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tüm ülkenin üzerine kara bir bulut çökerten acımasız bir baskı periyodu başlattı.

Bugün, tabir özgürlüğü ve toplanma haklarına ait kısıtlamalarla karşı karşıya olmanın yanı sıra milyonlarca insan liranın çöküşü ve yüzde 85’i geçen yıllık enflasyon niçiniyle geçinmekte zorlanıyor.”

Geçim giderek zorlaşıyor”

“Dövizle fiyat alan biri olarak bunun farkındayım” diyen Pitel, orta sınıf Türk arkadaşlarının her geçen gün alım güçlerindeki dramatik düşüşü gördüğünü söylemiş oldu.

Ekonomideki gerilemeyle Türkiye’nin en fakirlerinin giderek daha fazla yoksulluk ve açlıkla karşı karşıya kaldığını belirten Pitel, “bir daha de ekonomik zorluğun toplumda bu kadar az görünür olmasını dikkat cazibeli buluyorum. Hâlâ neredeyse hiç evsizlik ya da sokak dilenciliği görmüyorum, bunu kuvvetli aile dayanak ağlarına bağlayabilecğeimizi düşünüyorum” dedi.

Pitel, yazısında Ankaralı rapçi Ezhel’in Şehrimin Tadı müziğinde Ankara sokaklarına ait yaptığı “İs, pas, kir, kömür, plastik” kelamlarına de atıfta bulundu.

Pitel, Ankara’ya ait olumsuz izlenimlerini de şu biçimde aktardı:

“Farklı tanımlayıcılar seçecek olsam da, Ankara’yı bir bütün olarak hoş olarak tanımlamak güç. Fikirsiz gelişme hayli yaygın. 1937’de inşa edilen şık Arka Deco tren istasyonu, artık bir uzay gemisi ile bir yolcu gemisi karışımı üzere görünen yüksek süratli bir tren istasyonunun gölgesinde oturuyor. Uçsuz bucaksız alışveriş merkezlerinin sıralandığı günümüz kentinin ana arteri olan Eskişehir Yolu’nda estetik kıymet bulmak mümkün değil.”

“Biz Ankaralılar, kendimize ilişkin bir yerimiz olduğu için mutluyuz”

Türkiye’den ayrılacak olan Pitel, Ankara’yı niye sevdiğini anlattığı yazısını şu biçimde bitirdi:

“Uzun vakittir Türkiye’nin iki büyük kentinden biri ya da başkası lehine yorum yapmanın gereksiz olduğuna inandım. Her birinin faziletleri ve kusurları vardır. İş, turizm yahut cümbüş için İstanbul’u ziyaret etmeyi sonsuza kadar seveceğim. Lakin adapte olduğum memleketime dönmek her vakit bir sevinç ve rahatlama olacak. Bırakın İstanbullular, başşehri ziyarete geldikten daha sonra genişleyen megakentlerine dönüş seyahatinin tadını çıkarsın. Biz Ankaralılar, kendimize ilişkin bir yerimiz olduğu için memnunuz.”