Geleceğin hafif inşaatı ve fabrikası: Augsburg’da DLR@UBC işbirliği anlaşması imzalandı

Hasan

New member
Uzun yıllara dayanan işbirliğinin doruk noktası: Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) ve British Columbia Üniversitesi, Vancouver (UBC), Augsburg’da “DLR@UBC” araştırma girişimi için işbirliği anlaşmasını imzaladı. Almanya-Kanada işbirliğinin odak noktası, havacılık ve kara taşımacılığı için hafif yapı için yeni teknolojilerin yanı sıra geleceğin dijitalleştirilmiş, yüksek oranda otomatikleştirilmiş fabrikasıdır. UBC Başkanı Prof. Santa Ono ve Augsburg Üniversitesi Rektörü Prof. Sabine Doering-Manteuffel ile birlikte Vancouver’dan gelen üst düzey heyet, imza töreni için Augsburg’daki DLR Hafif Üretim Teknolojisi Merkezi’nde (ZLP) kabul edildi.


Geleceğin fabrikası ve geleceğin hareketliliği için hafif yapıDLR İcra Kurulu Başkanı Prof. Pascale Ehrenfreund, “Endüstri 4.0 anlamında dijitalleştirme, dünya çapında endüstri için olduğu kadar araştırma için de temel bir zorluktur” diye açıklıyor. “Bu bağlamda, UBC ve DLR’den Alman ve Kanadalı bilim adamlarımız, yeni nesil hafif uçak ve kara tabanlı taşımacılık için hem fiziksel hem de dijital teknolojileri ve robot tabanlı üretim yöntemlerini ortaklaşa geliştiriyorlar.

Yüksek performanslı hafif yapı ve bunun son derece otomatikleştirilmiş ve dijital olarak desteklenen üretimi, yarının havacılık ve kara tabanlı taşımacılığı için vazgeçilmezdir. Almanya’da altı lokasyonda bulunan toplam dört DLR enstitüsü, malzemeden konseptlere ve göstericilere, otomatik üretime kadar yeni teknolojiler ve Endüstri 4.0 anlamında dijital ikizleri üzerinde çalışıyor. Kelowna ve Vancouver olmak üzere iki UBC lokasyonundaki “Uygulamalı Bilimler Fakültesi” dijitalleştirme, robotik, geleceğin fabrikaları ve hafif teknolojiler alanlarında geniş bir araştırma portföyü ile karakterize edilir. Bu temelde, DLR@UBC işbirliği, “Fiziksel ve dijital dünya arasında köprü kurmak” sloganı altında son üç yılda oluşturulmuştur.

UBC delegasyonu, hafif yapı ve geleceğin fabrikası konusundaki DLR araştırma çalışmaları hakkında fikir edinmek için Augsburg’daki DLR ziyaretini kullandı. Prof. Ono, konuların çeşitliliğinden ve benzersiz altyapıdan etkilendi. İşbirliği konularının sunumundan gözle görülür şekilde etkilenen Prof. Santa Ono, “Bu kadar kısa bir süre içinde, harika, tamamlayıcı bir işbirliği ve yüksek motivasyonlu, entegre bir ekip ortaya çıktı” diyor. “İşbirliğimizin genişlemesini aktif olarak desteklemeyi dört gözle bekliyorum”. Prof. Ehrenfreund’un gelecek yıl Nisan ayında Vancouver ve Kelowna’ya bir dönüş ziyareti planlanıyor.


Araştırma işbirliğinin genişletilmesiBilim adamları, öğrenciler ve doktora adaylarının değişimi, Alman-Kanada ortaklığının önemli bir parçasıdır. DLR ile işbirliğine ek olarak UBC, Augsburg Üniversitesi ile ortak bir doktora programı için bir sözleşme imzaladı. “Augsburg Üniversitesi ile ortaklık, DLR ile çok yıllı ortaklığı genişletmek ve daha da geliştirmek için bir başka önemli adımdır. Sürdürülebilir ortaklıklar kurmak için araştırma işbirliklerinin önemli olduğunu ve öğrencilerin uzun vadeli başarının anahtarı olduğunu hepimiz biliyoruz. Öğrenciler, her iki araştırma kurumundan mentorlarla çalışma ve ortak bir doktora programını keşfetme fırsatına sahip oluyorlar, bu da onlara ortaklığımızı genişletme ve sürdürme konusundaki katkılarının önemini gösteriyor,” diye açıklıyor Prof. Ono Kanadalı bir bakış açısıyla.

Augsburg Üniversitesi adına Prof. Doering-Manteuffel şunları söylüyor: “Başkan Ono’nun ve tüm UBC delegasyonunun ziyaretinden son derece memnunum. Bu, Augsburg Üniversitesi’nin ve tüm Augsburg metropol bölgesinin küresel görünürlüğünün altını çiziyor ve Üniversite ve DLR arasındaki büyük işbirliği olmadan bir şey düşünülemezdi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bilim alanındaki işbirliğimizi genişletmeye devam edeceğiz.”

Köln, Stuttgart, Augsburg, Braunschweig ve Stade’deki DLR lokasyonları ile Vancouver ve Kelowna’daki UBC lokasyonlarında DLR ile kurulan girişimde şu anda 40’tan fazla bilim insanı faaliyet gösteriyor. Alman-Kanada çalışmalarını koordine etmek ve endüstri ile temas kurmak için, Vancouver’daki UBC kampüsünde iki DLR irtibat ofisi ve ayrıca Augsburg’daki DLR sahasında bir UBC ofisi kuruldu.
 
Üst