Havacılığın dijitalleşmesi: Augsburg’da Gaz Türbinleri için DLR Test ve Simülasyon Enstitüsü açıldı

Hasan

New member
Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) 31 Ekim 2018’de Augsburg’da yeni bir araştırma tesisi açtı: Gaz Türbinleri için Test ve Simülasyon Enstitüsü özellikle yarının uçak üretimi için motorların geliştirilmesine adanmıştır. Bu amaçla, dijital araştırma ve geliştirme platformu “Virtual Engine” ve yeni motor çözümlerini doğrulamak için benzersiz bir test merkezi kuruluyor. Gelecekte, uçaklar yalnızca güvenli ve güçlü değil, aynı zamanda olabildiğince çevre dostu, verimli ve sessiz olmalıdır. Yenilikçi motor teknolojileri bunun anahtarıdır.

“Gaz Türbinleri için Test ve Simülasyon Enstitüsü’nün açılmasıyla DLR, havacılıkta sürekli olarak dijitalleşmeyi ileriye taşıyor. Mevcut sosyal ve ekonomik politika zorluklarına uygun olarak, Augsburg’daki DLR tesisindeki havacılık araştırmalarıyla, stratejik olarak DLR İcra Kurulu Başkanı Prof.

Yeni DLR havacılık araştırma enstitüsünün törensel açılış töreni, Federal Ekonomi, Enerji ve Teknoloji Bakanlığı (BMWi) Havacılık ve Uzaydan Sorumlu Federal Hükümet Koordinatörü Thomas Jarzombek, Bavyera Eyalet Bakanı Franz Josef Pschierer ile birlikte Augsburg Teknoloji Merkezi’nde gerçekleştirildi. Ekonomik İşler, Enerji ve teknoloji ve siyaset, araştırma ve endüstriden diğer saygın temsilciler için.

“Geleceğin motorları daha sessiz, daha temiz ve daha eko-verimli olmalı, çünkü havacılık aynı zamanda iklim hedeflerine ulaşılmasına da katkıda bulunmalıdır. Gaz türbinlerinin test edilmesi ve simülasyonu için Augsburg’daki yeni DLR Enstitüsü, zamandan ve paradan tasarruf sağlayan yenilikçi araştırmaları mümkün kılıyor.” . Enstitü, yeni nesil uçakların önemli bir ayağı olacak” dedi.

Devlet Bakanı Pschierer, devlet perspektifinden ekliyor: “Bölgenin net bir teknolojik profili var ve yenilikçi ve teknik açıdan son derece uzmanlaşmış şirketler tarafından karakterize ediliyor. Yeni DLR enstitüsü, Augsburg’u daha önemli bir iş yeri haline getiriyor. Teknoloji merkezi ve yenilik parkı ile birlikte , Augsburg mükemmel bir yetkinlik ağına ev sahipliği yapıyor. Burada bilim ve iş dünyası yakın bir şekilde birlikte çalışıyor.”


Dünyada eşi benzeri olmayan “sanal motor”Avrupa, “Flightpath 2050” ile havacılık hedeflerini açıkça tanımlamıştır: Uçak motorları yüzde 75 ila 90 arasında daha az karbondioksit ve nitrojen oksit yaymalı, algılanan uçak gürültüsü yüzde 65 oranında azaltılmalıdır. Amaç aynı zamanda yeni uçak geliştirme maliyetlerini ve süresini azaltmaktır. Bu iddialı hedeflere ulaşabilmek için yenilikçi motor teknolojileri ve konseptleri geliştirilmelidir. Bu amaçla, DLR Gaz Türbinleri için Test ve Simülasyon Enstitüsü, bir “Sanal Motor” inşa ediyor – eşleştirilmiş simülasyonlara dayalı olarak motor bileşenlerinin ve tüm motor düzeneklerinin optimizasyonu için dijital bir platform.

“Pek çok motor modeli var, ancak DLR tarafından tasarlanan ‘Sanal Motor’ dünyada benzersizdir: plan, eksiksiz bir motoru ve akışını bilgisayarda tüm ölçeklerde, herhangi bir doğruluk derecesiyle, ters itme ve ters itme ile göstermektir. DLR İcra Kurulu Başkanı Prof. Havacılık Araştırmaları Üyesi.

“Sanal motorda”, tüm alt disiplinler tek bir birimde birleştirilir ve böylece motorların dijital ikizini oluşturur. Bu, bir motorun güç, ağırlık, verimlilik, hizmet ömrü ve güvenilirlik gibi tüm temel performans parametrelerini hassas bir şekilde hesaplamayı mümkün kılar. Augsburg’daki uzmanlar, diğer DLR enstitüleri ile disiplinler arası bir temelde ve endüstriyel ortaklarla yakın işbirliği içinde çalışırlar.


Senkronize – gerçek ve sanal ortamDijital modeller, gerçek testlerde ölçeğe uygun olarak doğrulanır. Bu amaçla, DLR Gaz Türbinleri için Test ve Simülasyon Enstitüsü’nde, dünya çapında ilk kez türbin bileşenleri üzerindeki mekanik, termal ve kimyasal yükleri (egzoz gazı) test etmenin mümkün olacağı benzersiz bir MTC test merkezi inşa ediliyor. aynı zamanda. Bu şekilde geliştiriciler, yeni türbin malzemelerinin veya yenilikçi üretim süreçlerinin de hizmet ömrü ve güvenilirlik açısından gerçek gereksinimleri karşılayıp karşılamadığını belirleyebilir. Ayrıca, bir hasar analizi kurulur ve bileşenlere yeniden eleştirel bir bakış sağlayan taramalı elektron mikroskobu devreye alınır.

Diğer bir odak noktası, simülasyonlar ve deneyler yoluyla elde edilen verilerin işlenmesidir. DLR bilim adamları, değerlendirme için çeşitli öğrenme yöntemleri kullanır. Eğilimleri daha görünür kılmak için, sonuçlar örneğin “artırılmış gerçeklik” kullanılarak ilgili test nesnesine üç boyutlu ve etkileşimli olarak yansıtılmalıdır. Amaç, simülasyon ve testi, gerçek zamanlı olarak sanal ve gerçek testler arasında veri alışverişi yapılabilecek şekilde bağlamaktır. Sonuçlar daha sonra test çalışırken doğrulanabilir.

Gaz Türbinleri için DLR Test ve Simülasyon Enstitüsü şu anda Augsburg Teknoloji Merkezi’nde (TZA) bulunmaktadır. Orada, “sanal motor” için ilk çözümler bir bilgi işlem kümesi üzerinde kurulur ve gerekli sayısal yöntemler geliştirilir. Büyük teknik salonda, türbin koşullarında çok eksenli yükleme için ilk büyük MTC test donanımları kurulur ve devreye alınır. DLR Hafif Üretim Teknolojileri Merkezi’nden (ZLP) ve Augsburg İnovasyon Parkı’ndaki TZA’dan çok uzak olmayan bir yerde inşa edilecek olan kendi enstitü binasına 2022 için planlanıyor.


TZA hakkındaAugsburg Teknoloji Merkezi (TZA), Özgür Bavyera Eyaleti, Augsburg şehri ve Augsburg bölgesi tarafından desteklenen sözde “Augsburg İnovasyon Parkı” nın bir parçasıdır. Amaç, hafif inşaat, kaynak verimliliği ve mekatronik için lider bir geliştirme yeri oluşturmaktır. Burada 5.000’e kadar yüksek nitelikli iş yaratılacak. TZA’nın kalbi, iki adet 20 tonluk vinç içeren 3.000 metrekarelik ve 14 metre yüksekliğinde bir teknik salondur. Şu anda yaklaşık 300 çalışanı olan 33 şirket ve kurum burada bulunuyor.
 
Üst