İran İhtilal Muhafızları için petrol satışı aracılığı yapmak ve Kudüs Gücü’ne para sağlamakla suçlanıyor; ABD Hazine Bakanlığı, Türk iş adamını yaptır

bencede

New member
T24 Dış Haberler

ABD Hazine Bakanlığı, Türk iş adamı Sıtkı Ayan ve şirketlerini, İran İhtilal Muhafızları için petrol satışına aracılık etmek ve para aklamak yoluyla İran’a yönelik Amerikan yaptırımlarını deldiği sebebi öne sürülerek yaptırım listesine aldı.

Politico, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın lise arkadaşı ve yakın etrafında olduğu belirtilen Sıtkı Ayan ile İran’da iktidar seçkinleri içindeki iş birliğine ait mukaveleler, banka transferlerinin de ortalarında bulunduğu yüzlerce dokümanın muhalif site WikiIran’da paylaşıldığını aktardı.

Belgelere göre, Ayan’a ilişkin şirketler İran petrolü için memleketler arası kontratlar ve gemi nakliyat süreçlerini organize etmek, ayrıyeten İhtilal Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü ismine petrolün menşeinin gizlenmesine ve karın aklanmasına yardımcı olmakla suçlanıyor.

ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamasında Ayan’ın İran petrolünün satışı için Çin, Doğu Asya’daki kimi ülkeler, Birleşik Arap Emirlikleri ve Avrupa’dan alıcılarla “yüz milyonlarca dolarlık” iş mukaveleleri ayarladığı, akabinde bu kontratları Kudüs Gücü’ne yönlendirdiği kaydedildi.

Ayan’ın geniş şirket ağı yoluyla İran petrolünün satış ve nakliyat süreçlerini gizlediği, bu faaliyetlerde ABD’nin yaptırım listesindeki Behnam Şehriyari ve Rüstem Kasımi üzere Kudüs Gücü’nün üst seviye isimleriyle temas halinde olduğu da kaydedildi. İran İhtilal Muhafızları, ABD’nin terör örgütleri listesinde yer alıyor.

Politico, Ayan’a ait ABD’de daha evvel adım atılmamasının sebebinin diplomatlar tarafınca “Ayan’ın Erdoğan’la yakınlığı” olarak belirtildiğını aktardı.

Batılı diplomatlar ve evraklara dayanarak hazırlanan haberde, Tahran idaresinin Ayan’ın şirketi ASB Group sayesinde 2020’den bu yana ABD yaptırımlarını delerek terör taşeronu örgütlere 1 milyar dolara yakın para aktardığı açıklandı. Diplomatlar, petrol satışlarından en büyük faydayı paralı askerlere ödeme yapan ve ABD ve Avrupa Birliği tarafınca terör örgütü olarak belirlenen Hizbullah üzere kümelere finansman sağlayan Kudüs Gücü’nün sağladığını söylemiş oldu.

Bir yetkili Politico’ya yaptığı açıklamada “Sıtkı Ayan şu anda Kudüs Gucü’nün Türkiye’deki ve büyük olasılıkla tüm dünyadaki en büyük finansal ağının başında yer alıyor” dedi.

İsmi Wikileaks dokümanları ve ‘Man Adası’ açıklamasında geçen Sıtkı Ayan kimdir?

Wikileaks dokümanlarında de ismi geçen Sıtkı Ayan, Sivas’ın Gölova beldesinde doğup büyüdü. Sıtkı Ayan, İstanbul İmam Hatip Lisesi’ni akabinde Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. ondan sonrasında petrol işine girdi.

Ayan’ın, İran ve Sudan’da petrol ve doğalgaz alanlarıyla ilgili yatırımları bulunuyor. Sıtkı Ayan ismini birinci defa İran ve Türkmen doğalgazının Avrupa’ya taşınmasıyla ilgili projede duyurdu.

Ayan, 17 Aralık operasyonlarından bir gün evvel 16 Aralık’ta AK Parti hükümetinin verdiği cumhuriyet tarihinin en büyük ikinci yatırım teşvikini aldı ve o devir 11.5 milyar liraya İran doğal gazını Almanya’ya taşıyacak bir petrol boru çizgisi inşa edeceğini deklare etti.

Ayan’ın ismi CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun ‘Man Adası’ tezlerini ortaya attığı küme konuşmasında da gündeme gelmişti. Kılıçdaroğlu, yurtdışına gönderilen paraların Man Adası’nda Ayan’ın şirketine aktarıldığını ileri sürmüştü: “Bu bir şirket ticaretiymiş, hangi şirket? Karşılık yok? Bu şirketin karı ne? Karşılık yok. Bu şirketin ortakları kim? Karşılık yok. Bu transferler niye yapıldı? Yanıt yok. 1 sterlinlik şirket 15 milyon dolarlık ticareti neden yapıyor? Karşılık yok. Belvey denen şirketin sermayesi ne? Karşılık yok. Sıtkı Ayan kimdir? Karşılık yok. Kazım Öztaş kimdir? Yanıt yok. Ben artık soruyorum. Sevgili Erdoğan gözlerinden öpüyorum seni. Sen bilmiyorsan ben sana söyleyeyim, oğluna sor, damadına sor, dünürüne sor. Onlar bilirler. Ben fazla yeterli biliyorum bütün bunları. Hepsini biliyorum ben bunların. Bir soru soruyorum. Sevgili Erdoğan, hekimi yanına al. Enişten Ziya İlgen’in Man Adası’nda şirketi var mı? tekrar soruyorum. Enişte Man Adası’nda niçin şirket kursun? Bunları bileceğiz.”

Bu açıklamalardan daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu hakkında dava açmıştı