‘Keçi’ yaparak geçimini sağlayan Leonese | Leonoticias, eyaletteki en yüksek kasaba olan La Cueta’da gökyüzü koşusu dünya şampiyonu Manuel Merillas’ı

Atarlı Genç

New member
Manuel Merillas’ı beş dakikalığına dinlemek ve bir münzevi gibi dağlara çıkıp bir kulübede yaşamak istememek imkansızdır. Leon’dan 2021 skyrunning dünya şampiyonu, deniz seviyesinden 1.442 metre yükseklikteki Leon eyaletinin en yüksek kasabası olan La Cueta’da yaşıyor ve doğaya, sükunete ve yalnızlığa olan dizginlenemeyen tutkusu bulaşıcı. Size kırsal dünyanın kentsel dünyaya kıyasla yararları hakkında ders vermeyi amaçlamadan, konuşması bir methiye dönüşüyor ve argümanları o kadar sağlam bir şekilde parlıyor ki, bu babiano’nun yeryüzünde cenneti bulmadığını düşünmek imkansız. Sözlerinin, aralarında anlattığı dağların bize verdiği yankıyla yankılanması, onun vizyonunu satın almamızı kolaylaştırıyor.

Leonoticias, eyaletteki en yüksek kasaba olan La Cueta’da gökyüzü koşusu dünya şampiyonu Manuel Merillas’ı ziyaret etti

Sandra Satos

Tüm gezegendeki en iyi dağ koşucularından biri olan seçkin atlet, 2019’da La Cueta’ya geldi “insanların buraya geldiklerinde ne istediklerini arıyor: temelde yalnızlık.” Ve o sırada 28 yaşındaki Merillas’ın ordudan yeni ayrıldığını, ancak bugünkü kadar net fikirleriyle 3,5 metrekarelik bir karavana yerleştiğini gördü: «Beni buraya getirdiğimde büyükbabam beni buraya getirirdi. çocuktum, karar vermem gerektiğinde… beyaz ve şişede». Şimdi, Leon’lu adam karısı, oğlu, üç kedisi ve ona her yerde -kesinlikle her yerde- eşlik eden ve adalet içinde neredeyse bir raporu olması gereken yorulmak bilmez köpek arkadaşı Zar ile taş ve ahşap bir evde pastoral bir evde yaşıyor. dünya şampiyonu kadar.

Dünya Serisinde Favori

leonoticias’ın sporcunun vaat edilmiş topraklarına yaptığı ziyaret, bu sporun en önemli uluslararası turnuvası olan World Series’in (2023 Skyrunner World Series) ilk etabı için hazırlıkların son aşamasında, bir ay önce gerçekleşti. 29’uncu Cumartesi günü Calamorro Gök Yarışı’nın yapılacağı Benalmádena’da (Málaga) başlıyor. Bu, Merillas’ın finale kalabilmek için bir puan almayı umduğu toplam 12 test arasından üç testten ilki olacak. «Malaga, Avusturya (3 Haziran) ve İsviçre’de (26 Ağustos) koşacağım. Bir de İtalyan etabım var (yukarıdakilerden birinin başarısız olması durumunda 16 Eylül).

2022’deki Calamorro Skyrace’in görüntüsü.

Sade Kahve Stüdyosu

Calamorro Skyrace: Merillas’ın ilk kurşunu

Calamorro Gökyüzü Yarışı, 2023 Dünya Serisini açan yarıştır.Pist, Benalmádena (Málaga) belediyesinde 27,5 kilometrelik bir mesafeye, 2.270 metre çıkış ve 2.270 metre inişe sahiptir. Bunun yaklaşık 2 kilometresi %30 ile %50 arası tırmanışlardır.

Gerçek şu ki Merillas, İspanyol ve İtalyanların açık ara üstün olduğu bir yarışmada açık ara favorilerden biri. Leonese mükemmel bir formda geliyor ve açıklıyor: “Artık antrenman yapamam.” Koşucu günde yaklaşık 8 saat, haftada yaklaşık 40 saat hazırlık yapıyor ve bu, Mart ayının sonunda toplam 81 gün antrenmanı temsil ediyordu: “Yaklaşık 170.000 pozitifim var, günde yaklaşık 2.200.” Terminoloji sorulduğunda Merillas, her zamanki şeffaf gülümsemesi ve kayıtsız tonuyla, arkasındaki, La Cueta’daki evinin önündeki dağı işaret ediyor ve şöyle diyor: «Şu dağı görüyor musun? Bu, yaklaşık 2.000 kez yüklediğim anlamına gelir.

Bu satırları kim yazıyorsa dağlarda koşmak konusunda uzman olmaktan çok uzak ama kahramanımızın sözlerine göre imkanlarına güvenmemek mümkün değil: «Bana hep nasıl olduğumu soruyorlar ve ben hep aynı şeyi söylüyorum: Ben İyiyim, daha fazla hazırlanmam imkansız, zamanlarımı biliyorum ve her şey yolunda giderse ve son dakika mide sorunum veya benzeri bir sorunum yoksa iyi olacağımı biliyorum”.

“Çocuğun gözlerinin açık olduğunu gördükten sonra antrenman yapıyorum”

Dünyanın 1 numarasının geçtiğimiz 2021’de yaşadığı güzel ve hayati an şüphesiz hazırlıklarına da yansıdı. Merillas, ilk çocuğunun hayatının ilk yılını yaşıyor, planlarını değiştirdiğini kabul ettiği bir durum, ancak küçük olanla vakit geçirdiği sürece onun için kesinlikle önemsiz: «Benim günüm çocukla başlar. Daha sonra çok sıcak havalarda dışarı çıkmam, kötü kar veya yağmur tutmam gerekip gerekmediği umurumda değil, ilk şey çocuğun gözlerini açık görmek ».

Babiano, bir baba olarak hareket ettikten sonra, “sıkıcı egzersizler: lastik bantlarla güçlendirme, esneme vb.” dediği şeyi yapmaya odaklanır. Bundan sonra, her zaman ayrılmaz border collie Zar’ın eşliğinde dağlara çıkıp “uzun aktivite veya seriler” yapan “high-end eğitim” kısmı gelir.

Biz vardığımızda, kar çoktan azalmaya başladı, ancak Merillas sadece bir hafta önce La Cueta’nın oturduğu yokuştan aşağı kaydığını açıklıyor: antrenman seansının en sevdiği kısmı. Ciddi bir kaza durumunda herhangi bir kurtarma cihazı olup olmadığını soruyoruz. Merillas cep telefonunu işaret ediyor ve kahkahalar arasında karısına atıfta bulunuyor: “Bir iki saat geçtiğini ve benim gelmediğimi görürse, bir şey olduğunu zaten anlıyor.” Bu olasılık hakkında pek endişeli görünmüyor. Bu bir bilinçsizlik ya da kibir eylemi olmaktan çok, Leon’lu adam için dağın yaşanması zor bir yer değil, kendisini en iyi hissettiği, en çok keyif aldığı, daha fazla zaman geçireceği bölgedir. şunları yapabilirdi: “Sezon bittiğinde ve aniden, La Cueta’dan taşınmadan 30 veya 40 gün geçirebileceğimi fark ettiğimde, fuah, bu başıma gelebilecek en iyi şey.”

Ve sadece, kışın ancak altı kişinin yaşadığı bir kasabaya bu kadar bağlı bir adamın, ardından en yüksek uluslararası düzeydeki etkinliklerde yarışmak için yarım yılını dünyanın yarısını gezerek geçirmesi ironik. Ama bu uçak ve yabancı ülke koşuşturması, “eşsiz bir deneyim” olmanın ötesinde, şu anda “gelirimin %90’ını” oluşturan bir iş.

Instagram, yolda yaşamanın anahtarı

Her zaman böyle değildi. Merillas, “aşağı yukarı iki yıl” patika koşusunda yaşadı. Mesleği başlangıçta, çok sportif bir gençliğin (futbol, bisiklet, atletizm …) ardından dağ yarışları dünyasına dalmış bir şekilde geldiği Ordu idi. 2019’da La Cueta’ya taşındı ve temelde Leon’da Uruguaylıların nüfus kontrolüne odaklanan bir dağ rehberi ve orman bekçisi olarak yaşıyor.

Bir sporcu olarak ekonomik ödeme gücünün başarılarıyla bağlantılı olduğu düşünülebilir, ama hayır, Instagram’dı: “Dünyadaki en iyi koşucu olabilirsin, tüm arabaları kazanabilirsin, ama nasıl hareket edeceğini bilmiyorsan ağlar bundan yaşamak imkansız.” Merillas’ın Instagram’da 54.000’e yakın takipçisi var. O, dünyanın en çekişmeli dağ koşucularından biridir ve suçun çoğu karısındadır: “O bu tür şeylerde iyi olduğu için çok şanslıyım, çünkü iş bana kalsaydı, artık koşamadığımda ben atmayı planla. Bu tam bir kölelik.” León veya Oviedo’yu ziyaret ettiğinde pencereden dışarı bakmaktan bunalan adam Manuel Merillas -»Bence: ‘Her yere koşacaklar»-, bir Wi-Fi ağına bağlı olarak mükemmel seviyesini değerlendirebilmek için atlet

İspanya ile gitmemenin ‘sopası’

Başarılı profesyonel kariyerinin en zor anlarından birini de sosyal ağları aracılığıyla duyurdu: sadece bir yıl sonra kazandıktan sonra 2022 Dünya Kupası için İspanya Milli Takımı’nın dışında bırakıldığı zaman. Merillas’ın sıcak bakmadığı garip bir hikaye: «Bu bir hayal kırıklığıydı. Kendi açılarından kötü bir jest (İspanya Dağ Sporları ve Tırmanma Federasyonu ».

Ulusal kurumdan ileri sürdükleri mazeret, tam olarak Dünya Şampiyonasına hazırlandığı için katılmadığı bir dizi teste katılmamış olmasıydı. “Sana bunu söylemeleri ve bunu yapmayan diğer insanların da orada olmaması seni rahatsız ediyor. Açıklama istedim ve bana öyle söylediler. Son olarak, La Cueta’dan gelen amatör yarışta yer almayı seçti, resmi testten çok sonra başladı: “200 koşucuya gidin ve ailemle güzel bir hafta sonu geçirdim.”

Buna rağmen Leonese koşucusu, 2023 Dünya Kupası’na çağrılırsa “kötü duygular olmadan” gideceğini açıklıyor. «İspanya, İspanya beni çağırırsa her zaman giderim».

Sözlerinde ikiyüzlülük yok. Kendini tamamlanmış, güvende ve mutlu hisseden bir erkeğin bu tür kaçamaklara ihtiyacı yoktur.

“Sevdiğim şeyi yapıyorum”

“Hayalini yaşıyor musun?” diye sorduk.

«Tatlı bir andayız diyelim (gülümser). Sevdiğim bir yerdeyim, sevdiğim şeyi yapıyorum ve bir çocuğum ve güzel ve mükemmel bir kadınım var.