Kelvin Kiptum'un ölümsüz olmayı hayal ettiği maraton Rotterdam

Atarlı Genç

New member
14 Nisan, atletizm tarihi takvimine kırmızıyla işaretlendi. Hollanda Rotterdam, ölümsüzlük için seçilen nokta ve insanın sınırlarını aşmak ve böylece spor efsanelerine giren fetihlerden birine ulaşmak için tarihe doğru atılan adım oldu. Kelvin Kiptum (1999-2024) tüm sezonu hem Maraton dünya rekorunu kıracak hem de birkaç ay sonra Hollanda'daki Paris Oyunlarında altın madalyaya ulaşacak şekilde planlamıştı. 10 Ağustos'ta Fransa'nın başkentini almadan önce yalnızca Meuse Nehri'nin geçtiği büyük şehirde görülecekti. Bunların hiçbiri gelmeyecek. 12 Şubat'ta trafik kazasında hayatını kaybetmeden önce haftada 270 kilometreye kadar antrenman yapan dünya rekortmeni, “Rota ideal, bunun için gideceğim” dedi.

Yeni mesafe ikonu Pheidippides, 42 kilometrelik testte geleneksel iki saatlik yöntemlerle inen tarihteki ilk insan olacaktı. Ölümü, Kenyalı koşucunun Olimpiyat Oyunları maratonunda vatandaşı Eliud Kipchoge (38) ile Paris asfaltında yarışacağı düelloyu yetim bıraktı; bu, çifte teşvikle dünya çapında milyonlarca televizyon izleyicisini bir araya getirecek bir etkinlikti. Kimin kazanacağını ve birinin iki saatin altına inip inemeyeceğini bilmek. İki tarz, iki farklı sporcu ama aynı tutku ve aynı mücadele, kilometrelerce yol kat ederek iki saatte bariyer olarak dünya atletizminin altın kitabına girmeye çalışmak. Adı sonsuza kadar hafızalarda kalacak.

Rotterdam, bu Pazar günü sporcuyu bir dakikalık saygı duruşuyla anacak ve ailesine özel bir ödül verilecek. Etkinlikteki binlerce sporcu ünlü Coolsingel'deki bitiş çizgisine ulaşmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimlemeden önce tüm katılımcılar siyah bir kurdele takacak ve bir numaralı numara sembolik olarak kaldırılacak.

Sporcunun ölümü kısa ama başarılı bir spor kariyerine son verdi. Atletizmle olan aşkı 2016 yılında başladı. Sadece üç yıl sonra, kısa tecrübesiyle 15 günde iki yarı maraton kazandı ve kısa tecrübesiyle muhteşem zamanlara imza attı: Kopenhag, Danimarka'da 60:48 ve Belfort, Fransa'da 59:53. 24 yaşındayken yalnızca üç maraton koşmuştu. Hepsi zaferle sonuçlandı ve hepsinde dünyayı suskun bıraktı. Aralık 2022'de Valensiya'da yarışta bir çaylak için tarihteki en hızlı dereceyi (2 saat.01:53) elde ederek çıkış yaptı ve ardından 2023'te Londra'da 2 saat 01:25 ile birinciliği elde ederek kendini kanıtladı. Thames nehrinin etrafında hiç kimse bu kadar hızlı koşmamıştı. Ve 8 Ekim'de Chicago'da 2:00:35 ile dünya mesafe rekorunu kırdı ve bir önceki rekoru 'Rüzgarlı Şehir'de 2023 Asturias Spor Ödülü sahibi Kipchoge'den aldı. Dünyanın en hızlısı ol” dedi o yarıştan sonra. Uzaklığın kralı Kipchoge efsanesini tahtından indirmek ve oyunun kurallarını değiştirmek için üç test yeterliydi. Bu üç kez, üç markasını tarihteki ilk 10'a sokmak için yeterliydi.

«Evinin yakınındaki ormanda tepe seansları yaptık. “Küçüktü ama keçilere ve koyunlara baktıktan sonra yalınayak bizi takip etti.” Rekortmen Kelvin Kiptum'un gölgesinde kalan Ruandalı Gervais Hakizimana, Afrikalı koşucuyla 2013 yılında Kenya'nın Büyük Rift Vadisi'ndeki Eldoret bölgesinde 2.500 metre yükseklikte antrenman yaparken tanıştığını söyledi. Paris'te olimpiyat altınını hayal eden ve maraton testinde iki saatin altında kalan sporcunun haftada 250 kilometreden fazla koştuğu yolda, ikisi de ölümle karşılaştıktan sonra ilk ve son kez orada birbirlerini gördüler.

«2020'de salgın beni Kenya'ya kilitledi, bir yıl orada kaldım ve onu ormanda eğittim. Hakizimana, AFP'ye yaptığı bir röportajda, “Onunla koştum ve ardından 2021'de bir maraton programına başladık” dedi. AFP'ye, gezegendeki en hızlı maratoncunun herhangi bir ayrıntılı beslenme planlamasından ziyade basit ürünler yediğini açıkladı: ev yapımı ekmek, meyveler ve yerel sebzeler, Kenya çayı, yağsız et ve mısır unu ile yapılan bir yulaf lapası olan ugali.

Antrenman yapmadığı zamanlarda ya uyuyarak ya da yemek yiyerek vücudunu dinlendiriyordu. Antrenmanlarda hiçbir zaman %100 koşmadım. Üç gün %80 ve dört gün daha %50. Hepsi alternatif. Mevcut standartlar, yaralanmaları önlemek için maksimum 220 veya 230 kilometreyi dikkate aldığında, Kiptum'un haftada toplamda 250 ila 300 kilometre ortalaması vardı. Efsane, “Bir maratonda hiç acı hissetmedim” dedi.

Kiptum'un “şimdiye kadarki en iyi” olarak gördüğü Kipchoge'nin ve önünde parlayan herkesin aksine, Kiptum neredeyse piste hiç dokunmadı, hedefi her zaman asfaltta en hızlı olmaktı. Sürekli dünya rekorundan bahsediyordu.