Marc Gasol profesyonel basketbolu bırakıyor

Atarlı Genç

New member
Marc Gasol, 39 yaşına girdikten iki gün sonra ve 20 sezonun ardından bu Çarşamba günü profesyonel basketbolu bıraktığını duyurdu. İspanya ile iki kez dünya ve Avrupa şampiyonu, Toronto Raptors ile NBA şampiyonu olan Gasols'un orta sıklet orta siklet oyuncusu, 2014 yılında kurduğu kulüp Bàsquet Girona'nın şu anki başkanı, basketbol sahalarını kalıcı olarak terk ediyor. Eski Katalan oyuncu, Barselona'daki Cine Texas'ta düzenlediği basın toplantısında, ailesi ve erkek kardeşi Pau'nun geleceğiyle ilgili gizemi resmen açıklığa kavuşturmak için kendisine eşlik ettiğini duyurdu: “Basketbolu bırakmanın tam zamanı.”

«Aileme ve diğer şeylere zaman ayırmak istiyorum. Girona'da aktif basketbolu bırakacağına söz veren ve sözünü tutan Marc Gasol, “Daha iyi bir baba, daha iyi bir koca, daha iyi bir arkadaş olmak istiyorum” dedi. İspanyol basketbol tarihinin en iyi oyuncularından biri, “Şimdi bana öğrettikleri her şeyi geri vermenin zamanı geldi” diye ekledi.

Marc Gasol, Pau (iki kez) ve İspanyol-Kongolu Serge Ibaka ile birlikte dünyanın en iyi liginde ring kazanan üç İspanyol oyuncudan biri. Katalan pivot, ACB Ligi'ne yükseldiği Girona'nın oyuncu başkanı olduktan sonra geçen sezondan bu yana forma giymemişti. Marc Gasol'un spor kariyerine son verdiği heyecan verici bir videoydu.

Marc Gasol veda sırasında, bu yaşta “ve günlük acılarla” basketbol oynamaya devam etmeye karar vermiş olsaydı bunun “ciddi sonuçlar doğurabileceğini” kabul etti ve “bunun doğru zaman olduğu” konusunda ısrar etti. Katalan kulübünün üst düzey lideri, “Girona'nın (sadece sekiz galibiyet ve 12 mağlubiyetle ACB'de kalmak için mücadele eden) zor durumu, videonun yayınlanmasını geciktiriyor çünkü emekli olmama konusunda kendimi kandırıyordum” dedi. .

Memphis Grizzlies ile 2013 yılında NBA'in en iyi savunma oyuncusu, 2019'da Toronto ile şampiyonluk kazandığı NBA'de üst üste 13 sezonun ardından kıskanılacak bir rekor ve sayısız kişisel rekorla aktif basketbola veda ediyor. 2006 ve 2021 yılları arasında İspanyol takımıyla uluslararası olarak, Pekin 2008 ve Londra 2012 Oyunlarında Olimpiyat ikincisi olmasının yanı sıra, Japonya 2006 ve Çin 2019'da iki kez dünya şampiyonu ilan edildi.

“Eşsiz bir kariyer”

Marc Gasol, NBA'deki son sezonunu Lakers'ta forma giydi ve Girona'nın yanı sıra, 2003 yılında profesyonel kariyerine başladığı ve 2004'te ACB Ligi'ni kazandığı Barcelona'nın formasını da savundu. Pepu Hernández liderliğindeki takımla Saitama'da (Japonya) dünya şampiyonu olduktan bir yıl sonra, 2007'de Eurocup şampiyonu olduğu Akasvayu Girona'ya gitti ve oraya kardeşinin gölgesinde kalsa da resim alanında gösterdiği kararlı performansla şaşırttı. Tanqueta takma adını kazandı.

Gasol orta sıkletinin gerçekten belirleyici olduğu yer, 2019 Dünya Kupası'ydı; şampiyonanın MVP'si olarak tanınan Ricky Rubio ve ideal beşinci sırada yer alan Marc. Başkanları Elia Aguilar, Sant Boi'den gelen pivotun “kendisini ben yapan bir başarı ve değer mirası bıraktığını” vurgulayan İspanya Basketbol Federasyonu (FEB) bu çarşamba günü “Eşsiz bir kariyere sahip olabildiğim için şanslıyım” dedi. İspanyol basketbolunun tarihi.