Montse Tomé, kasırganın sürüklediği öncü

Atarlı Genç

New member
Bir meslekte zirveye ulaşmak, istifaları ve hayal kırıklıklarını beraberinde getirir, ancak Montse Tomé muhtemelen hayatının hayalinin bu kadar acı olacağını hiç düşünmemişti. İspanya’nın Avustralya’da Dünya Kupası’nı kazanmasından bu yana, Tomé’nin (Pola de Siero, 1982) hayatı, tarihinde bu görevi üstlenen ilk kadın olan ulusal kadın futbol antrenörü olarak atanmasından keyif almasına izin vermeyen bir inişli çıkışlı olmuştur. İspanyol futbolu. Avustralya’da yaşanan rıza dışı öpücük, tıpkı kelebek etkisinin yeni versiyonu gibi, Federasyon’un merkezi olan Madrid’deki Las Rozas’ın Ciudad del Fútbol bölgesinde kasırgaya dönüştü ve birçokları gibi onun da mesleki geleceğini sarstı.


Tomé’nin bir ay boyunca kamuoyunun maruz kaldığı teşhirden daha fazla nefret edebileceği hiçbir şey yoktur; topa ilk vuruşunda gösterdiği sağduyudan çok uzaktır. Mesleği gereği utangaç ve içe dönük biri olan Oviedo Moderno’da (şimdiki adı Real Oviedo Femenino) futbolda dişlerini kesti ve burada ligin önde gelen takımlarından biri olan Levante, 2007’de onunla sözleşme imzalayana kadar neredeyse bir hobi olarak futbol oynadı. Granotas ile 2008’de Süper Lig şampiyonluğunu elde etti; bu, oyuncu olarak rekorunun en büyük başarısıydı. Hayatın tesadüfleri, Luis Rubiales o dönemde aynı formayı giyiyordu ama erkek takımındaydı.

Beğendiği Xavi ve Iniesta gibi tekniğe, oyun vizyonuna ve teknik zekaya sahip zarif orta saha oyuncusu, dört kez La Roja forması giydi ve 2010 yılında Barcelona’ya imza attı. Onu terk etmesi, iki yıl içinde 51 maç oynamasına izin vermesine rağmen, o zamandan beri takım arkadaşları onu karakteri ve liderliğiyle, asil bir karakterle uyumlu nitelikleriyle ve takım olarak oynama ve ihtiyacı olan herkese yardım etme eğilimiyle hatırlıyor. Tomé ile ilgili her şey yedek kulübesinde bir geleceğe işaret ediyordu.


Alakalı haberlerKariyerini sahada bitirmek için Oviedo’ya döndükten sonra, İspanya Futbol Federasyonu’nun antrenörlük kursuna kaydoldu ve burada 2018’de sadece iki kadının, Natalia Pablos ve Laura del Río’nun bulunduğu bir sınıfta UEFA Pro lisansını aldı. ve Fernando Redondo, Juan Carlos Valerón, ‘Tavşan’ Saviola, Leo Franco, Pablo Orbaiz veya Gorka Iraizoz gibi oyuncular.

Futbol Şehri’nin sınıflarında hayatındaki aşkın bir buluşma gerçekleşecekti. 2015’ten bu yana kadın milli antrenörü olan Jorge Vilda kursu öğretti ve kursu bitirdikten bir gün sonra Tomé’yi arayıp onun yardımcısı olmak isteyip istemediğini sordu. “Bana güvenin, bu inanılmaz,” diye yanıtladı Asturyalı ve hemen Vilda’yla anlaştı.

Kariyeri boyunca olduğu gibi Tomé, futbolun her iki ucunda da Vilda ile birlikte yaşadı. Teknik ekibin bir üyesi olarak alt kategorilerde (U-17 Dünya Kupası ve U-20 Dünya Kupası) başarılarla zafere ulaştı, ancak 2022 yazında büyük darbe geldi: 15 uluslararası oyuncu Şampiyonlar Ligi’nde oynamaktan vazgeçti. Milli takım, Federasyonda ve teknik kadroda profesyonellik eksikliği olduğunu savundu. Bu mektup, üst düzey bir antrenör olmak için çok çalışan Tomé’nin ruhunu acıttı, ancak bu acıdan Vilda ile neredeyse kopmaz bir bağ ortaya çıktı.

Dünya Kupası’nda her zaman eşofman ve futbol ayakkabısı ya da Adidas spor ayakkabı giyen Tomé, çağrılanlar ve koçlar arasındaki morali sakinleştirmeye yardımcı olan bir fikir birliği figürüydü. Oyuncular onu kucaklamak için aradılar. Bundan sonra ne olacağını tahmin edecek hiçbir şey yoktu.


Mecliste alkışRubiales’in öpücüğü, Hollywood’un mantıksız bulunarak reddedeceği bir dizi olayı tetikledi. Federasyonun kaotik bir toplantısında, bir Latin Amerika lideri gibi hala başkan, Jorge Vilda’nın yıllık 500.000 euro karşılığında yenilendiğini yüksek sesle duyurdu ve Tomé’ye “iyi bir sözleşmeyle” spor direktörlüğü pozisyonunu teklif etti. 25 Ağustos’ta, erkekler antrenörü Luis de la Fuente gibi o da Rubiales’in konuşmasını alkışladı, ancak yalnızca 24 saat sonra cinsiyetçi davranışları destekleyemeyeceğinin farkında olarak istifasını açıkladı ve satır aralarında şunu ima etti: toplantıya katılmak zorunda kaldı.

Başka bir olayda, Federasyonun yeni liderliği onu milli antrenör olarak seçti, ancak bu karar da suları sakinleştirmede başarısız oldu. Uluslararası takımlar İspanyol kadın futbolunda ‘herkesin gitmesini’ istiyordu, dolayısıyla Vilda’nın sağ kolu olan kadının atanması saf bir devamlılık olarak görülüyordu. Milli takımda bir tür kahin olan eski oyuncu Vero Boquete şunları söyledi: «(Federasyonda) artık bir kadın tarafından çalıştırıldıkları için şikayet etmeye devam etmeyeceklerini düşünüyorlar. Ama çok fazla şeye tahammül etti ve Rubiales’ten çok geç uzaklaştı. Dünyanın en iyi takımı için bulabileceğiniz en iyi antrenör o mu? Öyle düşünmüyorum. “Daha tecrübeli başkaları da var.” Tomé’nin de taraftarların desteği yok. Geçen hafta sonu Oviedo-Sporting’de anma törenine katılacağı sırada, bir zamanlar evi olan sahanın tribünleri yüksek sesle onun için ıslık çalıyordu.

Normal bir bağlamda Tomé’nin zafer günü, sunumunun yapıldığı ve ilk telefon görüşmesinin yapıldığı gün olabilecek bu Cuma, başka bir çileydi. 39 oyuncu, Federasyonun her kademesinde istifa ve yeniden yapılanma gerçekleşene kadar La Roja’yı bir daha giymek istemediklerini yineledi. Notlarında yeni teknik direktörün görevden alınmasını istemediler ancak desteklerini de göstermediler. Başkalarının kendisi için oynadığı satranç oyununda Tomé’nin sallanan bir parça haline gelmesiyle birlikte herhangi bir görüşme veya sunum yapılmadı.
 
Üst