MotoGP, Márquez’in yaptırımı nedeniyle Arjantin’e seyreltilmiş bir atmosferle indi

Atarlı Genç

New member
Termas de Río Hondo pisti, Portekiz’de yılın ilk hafta sonunun sonuçlarını hâlâ taşıyan bir şampiyonada sezonun ikinci turuna ev sahipliği yapıyor. Yaralanma nedeniyle dört kişinin (Pol Espargaró, Enea Bastianini, Miguel Oliveira ve Marc Márquez) olduğu ve gridi yalnızca 18 sürücüye indiren, özellikle birinci sınıfta sonuçlar bırakan bir grand prix. Hâlâ Barselona’daki Dexeus üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitesinde olan ve süresiz olarak dışarıda olan Espargaró’nun en gencinin durumu dışında, geri kalanlar yalnızca bir yarışı atlamayı ve sonraki yarışa yeniden katılmayı planlıyor. Amerika Birleşik Devletleri. Bu hafta sonu yokken Arjantin Grand Prix’sinin açılış gününde hakkında en çok konuşulan isim olan Márquez de dahil.


Portimao kazasının yankıları hâlâ yankılanıyor. Uluslararası Motosiklet Federasyonu (FIM) Komiserler Heyeti, Márquez’i Arjantin’de tamamlaması için çift ‘uzun tur’ (uzun tur) ile onayladı, ancak pilotun yaralanma nedeniyle yarışı atlayacağını görünce, karşılamak için kendi yaptırımlarını yeniden yazdılar. “katılabileceğim bir sonraki yarışta.” Ve bu kriter değişikliğinden önce MotoGP’nin tahkim organı Honda yaptırımı temyiz etti.

Dava hakkında bilinen son şey, FIM’in devam etmek için tekme attığı ve bu itirazın, kaynaklara danışılmasına rağmen Austin yarışından önce bir karar vermesi gereken daha yüksek bir merci olan MotoGP Temyiz Mahkemesine havale edildiği. bu yolla cezalarının birkaç hafta daha ertelenebileceğini bildirdiler. Her halükarda Honda zaten bu konuda sonuna kadar gideceğini ve gerekirse Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) başvuracaklarını açıklamıştı, bu yüzden ortalık büyümeye devam ediyor.


“Fazla ön plana çıkıyorlar”Márquez, üst üste ikinci sezon Arjantin GP’sinde yer almayacak. Bir yıl önce, Endonezya’daki acımasız düşüşünün yarattığı diplopi onu hareket dışı bıraktı. Şimdi başka bir yaralanmadan kurtuluyor, sağ elinin başparmağının ilk metakarpında geçen Pazar günü onu ameliyat olmaya zorlayan bir kırık. Son iki eksik, şampiyonanın 2020 ve 2021’de pandemi nedeniyle bu piste ayak basmamış olmasıyla birlikte, Arjantinli taraftarların 2019’dan beri Márquez’i hareket halinde görmediği anlamına geliyordu. Cervera’dan olan sokakta kazandı.

Padokta olmamasına rağmen basın toplantılarının ilk gününde en çok ismi konuşulur. Ve kendini sakatlıktan dolayı “oldukça iyi hissettiğini” ve “gün geçtikçe daha iyiye gittiğini” söylemekle sınırlayan kardeşi Álex’in ağzından değil, ama Austin’e dönmeyi planlayıp planlamadığı sorulduğunda hiçbir şey söylemiyor. : “Hayır, bunu söyleyecek kişi benim. Bir takım yöneticisi ve raporlama ekibi var.”

Geçen hafta Katalan sürücüye saldıran abartılı manşetlerden çok, Arjantin’deki eleştiriler FIM görevlilerine yönlendirildi. MotoGP şampiyonu Pecco Bagnaia, cezanın anında düzeltilmesiyle ilgili olarak, “Birinin böyle bir hata yaptığını anlamak zor.”

Aynı basın toplantısında Márquez, İspanyol’un yarıştaki hatasını bir şekilde haklı çıkaran Jack Miller figüründe beklenmedik bir müttefik buldu: «Dört aydır bisiklete binmediğinizde, hepimiz bir şeyler göstermek isteriz. Ne yazık ki bu sporda kazalar olabiliyor ve geçen hafta sonu olan da buydu. Avustralyalı, neredeyse her zaman kelimeleri kısaltmadan konuşur ve bunu Termas de Río Hondo’da bir kez daha göstermiştir: «Bir hata yaptığınızda, bunun sonuçları vardır. Bazıları bir yarışı veya daha fazlasını kaçırmanız gerektiğini söylüyor. Katılmıyorum. Geçen yıl zaten çok ciddi kazalar oldu ve hiçbir şey olmadı ama o Márquez olduğu için herkesin bir fikri var ve ona karşı bıçakla gidiyor. Seni savunmaya çalışmıyorum. O bir hata yaptı ve bunu biliyor ama çok fazla kaptırıyorlar.

Márquez’in yaptırımını çevreleyen tüm gürültü, bu Cuma günü üç kategorideki motosikletler motorlarını çalıştırdığında ve sezonun ikinci grand prix’si yeni ve muhteşem sprint formatıyla başladığında susturulmalı.
 
Üst