Otomatik enerji danışmanı – DLR Portalı

Hasan

New member
Yalnızca Almanya’da her yıl yaklaşık 400.000 yerleşim birimi, apartmanlar, müstakil ve çok aileli evler dahil olmak üzere yenilenmektedir. Alman Enerji Ajansı (DENA), iklim hedeflerine ulaşmak için bu enerji yenilemelerine merkezi bir rol atfediyor. Nedeni: Almanya’daki yaklaşık 18 milyon konutun büyük bir kısmı, 1978’de ilk ısı yalıtım yönetmeliği yürürlüğe girmeden önce inşa edilmiş ve enerji açısından çok verimli değil. Pek çok enerji yenilemesinden önce, büyük ölçüde söz konusu danışmanın kalitesine bağlı oldukları için karşılaştırılması şimdiye kadar zor olan bina enerji danışmaları gelir. Sonuç olarak, uzman tavsiyesi genellikle pahalıdır – dört basamaklı aralıkta maliyetler ortaya çıkabilir.

DLR spin-off “neofizient” şimdi, binalardan gelen enerji bilgilerini kaydeden ve otomatik olarak değerlendiren bir ölçüm sistemi geliştirdi. Arne Tiddens ile birlikte projeden sorumlu olan Silvan Siegrist, “Algoritmamız istişareleri daha nesnel, daha hızlı ve daha kolay ve dolayısıyla daha ucuz hale getirmeli” diyor. Yan proje 2019’un başlarında bağımsız bir şirket haline geldiğinde, ikisi birlikte neofizient’in işini yürütecekler.


Görüntüler ve kızılötesi kayıtlar bir modelde üst üste bindirilirBuluşları, görünür ve kızılötesi dalga boyu aralığında 360°’lik bir odayı fotoğraflayan kameralara dayanmaktadır. Verilerden odanın bir modeli oluşturulur. Bu 2,5 boyutlu yani tavanı, duvarları ve zemini üç boyutlu olarak gösteriyor; Buna karşılık model, mobilya ve iç mekan bitkileri gibi dekoratif aksesuarları yanlış çizerek bilgi işlem gücünden tasarruf ediyor. Kameralar, enerji bilgisini gösteren odanın kızılötesi görüntülerini modelin üzerine yerleştirir.


Deneyimsiz kullanıcılar bile ölçüm sistemini çalıştırabilmeli ve değerlendirebilmelidir.Özellikle ısı transfer katsayısı yenilemeciler için ilgi çekicidir – nerede ve ne kadar ısının kaybolduğunu gösterir. Örneğin, ısı köprülerinin binanın yalıtımını nerelerden geçtiğine dair verilerden sonuçlar çıkarılabilir. Buna örnek olarak, bir duvardan dışarı taşan çelik kirişler, kötü yalıtılmış pencere çerçeveleri veya duvarlardaki nem verilebilir. Bu veriler daha sonra yenileyenlerin kendileri, enerji danışmanları veya ustalar tarafından kullanılabilir. Silvan Siegrist, “Ölçüm sistemi o kadar ucuz olmalı ki kendiniz ödünç alabilmelisiniz ve kullanımı o kadar kolay olmalıdır ki meslekten olmayan kişiler de kullanabilsin” diyor Silvan Siegrist. Köln’deki DLR Güneş Araştırmaları Enstitüsü’nden iki araştırmacı, ölçüm hizmetlerini 2019 baharında başlatmak istiyor. 2019’un sonunda, diğer şeylerin yanı sıra “Helmholtz Enterprise” finansman programından yaklaşık 250.000 Euro alacaklar. Her yıl Helmholtz Derneği, başarılı bölünmelerin serbest meslek sahibi olmalarını ve böylece teknik ilerlemeyi günlük hayata daha hızlı bir şekilde getirmelerini sağlamak için enstitülerinden en umut verici iş fikirlerini bu programda desteklemektedir.

Buna ek olarak, Eylül 2018’de Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü’nün (EIT) Climate KIC girişimi (Bilgi ve Yenilik Topluluğu) çerçevesinde DLR spin-off’u seçildi. Climate-KIC, AB’nin en önemli finansman girişimidir ve CO2 içermeyen bir ekonomiye katkıda bulunabilecek start-up’ları destekler. Şirketler, 95.000 Euro’ya kadar finansman ve birçok ek danışmanlık hizmeti alıyor.

Neofizient’te fikirlerinin daha da geliştirilmesi şimdiden havada: “Gelecekte enerji ile ilgili yenileme için önerilerde bulunabilmesi için yazılımı geliştirmek istiyoruz” diyor Siegrist. Bu, ilk otomatik enerji danışmanı yaratacaktır. Ancak bunun ne zaman işe başlayacağı henüz belli değil.
 
Üst