Papa, savaşı durdurmak için Moskova’ya giderek Putin’le görüşmek istiyor

bencede

New member
Katoliklerin dini lideri Papa Franciscus, Ukrayna-Rusya Savaşı’nı durdurmak üzere Moskova’da Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile görüşmek istediğini belirterek, “Bu kadar vahşet nasıl durdurulamaz.” dedi.

Papa Franciscus, İtalyan Corriere della Sera gazetesine verdiği demeçte, Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat’ta açtığı savaşın birinci gününde Rusya’nın Vatikan Büyükelçisine gittiğini anımsatarak, “Büyükelçiliğe giderek, tüm dünyanın goreceği biçimde bir hal sergilemek istedim. Büyükelçiden bu durumu açıklamalarını istedim ve ‘Lütfen durun’ dedim. ondan sonrasında savaşın 20. gününde ise Kardinal Parolin ile Rusya’ya bir ileti göndererek Moskova’ya gitmek için uygun olduğumu ilettim. olağan olarak ki Kremlin’in başkanının buna onay vermesi gerekiyordu. Mesajımıza hala karşılık alamadık. Putin’in şu anda bu görüşmeyi yapmak istememesinden korksam da hala ısrar ediyoruz. Bu kadar vahşet nasıl durdurulamaz. 25 yıl evvel tıpkı şeyi Ruanda’da yaşadık.” tabirlerini kullandı.

Papa, daha evvel gündeme gelen Kiev’e ziyaretiyle alakalı, “Şu anda Kiev’e gitmiyorum. Evvel Moskova’ya gitmeliyim, evvel Putin ile görüşmeliyim. Gitmem gerektiğini hissediyorum. Ben de bir rahibim, öteki ne yapabilirim? Elimden geleni yaparım şayet Putin, kapıyı açarsa…” yorumunu yaptı.

Katoliklerin manevî önderi, Ukrayna’daki silahlanmaya yönelik rastgele bir yorum yapamayacağını lakin şu anki savaşların üretilen silahları test etmek için olduğunu kaydetti.

Papa ayrıyeten Macaristan Başbakanı Viktor Orban

Lavrov, 9 Mayıs savını yalanlamıştı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise 1 Mayıs’ta bir İtalyan televizyonuna yaptığı açıklamada, “Rusya, Ukrayna’daki özel operasyonun tamamlanmasını, Nazizm’e karşı kazanılan 9 Mayıs Zafer Günü’ne kadar hızlandırmayı amaçlamıyor. Askerlerimiz hareketlerini muhakkak bir tarih üzerine yapay olarak uyarlamayacak.” sözleriyle savaşın 9 Mayıs’ta biteceği savlarını geri çevirmişti.