Pedro Rocha'nın CSD'ye kadar uzaklaştırılması

Atarlı Genç

New member
Pedro Rocha, İspanya Futbol Federasyonu (FEF) başkanlığındaki Luis Rubiales'in halefi olmayacak. Yüksek Spor Konseyi (CSD) yönetim kurulu, FEF'in eski geçici başkanını, örgütün üst düzey lideri ilan edilmesi halinde seçimlerdeki tek adayın bu görevi üstlenmesini önlemek için bu Perşembe günü geçici olarak görevden almayı planlıyor. Kafasının kesilmesinin ardından FEF'e, yeni başkanlık seçimleri yapılıncaya kadar FIFA ile koordineli olarak Hükümet tarafından müdahale edilecek.

Rocha'nın Spor İdari Mahkemesi (TAD) tarafından çok ciddi bir suiistimal nedeniyle büyük olasılıkla diskalifiye edilmesi pahasına, Extremaduran, başkanı José tarafından olağanüstü bir şekilde toplanan CSD yönetim kurulu tarafından geçici olarak uzaklaştırıldıktan sonra yeniden cezalandırılacak. Geçen Cuma Extremaduran'ı mahkum eden Manuel Rodríguez Uribes.

“İspanyol futbolunun Avrupa Kupası veya Olimpiyat Oyunları temsilcisinin, bir ceza davasında soruşturulan ve çok ciddi olarak sınıflandırılan disiplin ihlalleri iddiası nedeniyle TAD tarafından şüphe altında tutulan bir kişi olabileceği düşünülemez. Ülke olarak bunun olmasına izin veremeyiz,” diye Spordan Sorumlu Devlet Bakanı günler önce FEF'i sarsan skandal karşısında bir açıklama yapmıştı. Eğitim, Mesleki Eğitim ve Spor Bakanı Pilar Alegría, çarşamba günü oylamanın yapılacağı toplantının arifesinde, “Hükümet, olayların ciddiyetine uygun olarak kanunlar çerçevesinde titizlik ve ciddiyetle hareket edecektir.” dedi. Rocha'nın ihtiyati olarak askıya alınması lehine.

Ancak Ser kanalına göre Hükümet, CSD'nin kararı ne olursa olsun paralel olarak Federasyon'a müdahale etmeyi de değerlendirecek ve buna ek olarak önümüzdeki birkaç saat içinde bir komisyon atayacak. İspanyol futbolunun yönetim organından sorumlu. Yürütme tarafından denetlenen söz konusu organ üç kişiden oluşacaktır: bu sporun önde gelen bir temsilcisi (İspanya'da eski bir uluslararası futbolcu ve muhtemelen aynı zamanda eski bir teknik direktör), kadın futbolunun bir temsilcisi ve spor hukuku uzmanı. Seçimlerin Eylül ayında yapılabilmesi için Almanya'daki Avrupa Şampiyonası ve Paris'teki Olimpiyat Oyunları sonrasına kadar FEF'i yönetecek olanlar onlar olacak.

Rocha'nın, Rubiales'in yönetimi sırasında FEF'te yolsuzluk olduğu iddiasıyla 'Brody operasyonu'nda suçlanması ve TAD'ın çok ciddi bir ihlal nedeniyle ona karşı bir dosya açmasının ardından, CSD artık Extremaduran'ın federatif başkanlık arzusunu kesin olarak durdurdu. CSD yönetim kurulu, 2017 yılında FEF'in başkanı geçici hapishanedeyken Ángel Villar'ı geçici olarak görevden uzaklaştırdı ve federatif bir müdahaleye ve yeni seçim çağrısına kapıyı açmak için Pedro Rocha ile ilgili olarak aynı tedbiri uygulayacak. Rubiales yunusunun adaylığı olmadan.

%77 destekle

Altı ay içinde seçim çağrısı yapmadığı ve teknik direktör Luis de la Fuente'nin sözleşmesinin yenilenmesi gibi FEF'in geçici başkanı olarak kendisine uymayan görevler üstlendiği gerekçesiyle TAD tarafından açılan Rocha'ya ek olarak, yönetici de geçici olarak FEF'ten uzaklaştırılacak. Daha önce bizzat Pedro Rocha'nın, şu anda ise Rafael del Amo'nun başkanlık ettiği söz konusu komisyonun tüm üyeleri, görevlerini aştıkları için çok ciddi suiistimal nedeniyle disiplin soruşturmasına da maruz kaldı.

Rocha, genel kurul tarafından 107 onayla (nüfus sayımının %77'si) tek aday olarak desteklendiği FEF'e seçilmek üzere Extremadura Futbol Federasyonu başkanlığından istifa ettikten sonra şu anda herhangi bir yönetici pozisyonuna sahip değil. ne Carlos Herrera ne de Eva Parera gerekli minimum 21 puana ulaşamadı. Carlos Herrera, Pedro Rocha'ya karşı Betis, Villarreal, Getafe, Rayo Vallecano ve Ponferradina'dan yalnızca beş onay aldı.

Gazeteci yakın zamanda Extremadura yerlisi köşeye sıkıştırıldığında, “Onay sözü veren ve Tebas ve Rocha'nın baskısı nedeniyle şimdi ıslık çalan, saklanan, şüphe duyan, sinen ve korkan diğer herkesi hala bekliyorum” dedi. Spor adaleti gereği dokuz bölge başkanı, Rubiales'in pozisyonunu işgal edecek tek adaydan zaten uzaklaşmış ve Hükümet tarafından FEF'in müdahalesi karşısında kendilerini CSD'nin ellerine bırakmışlardır.