Rocha, 2024 seçimlerine kadar Federasyona liderlik edecek

Atarlı Genç

New member
Pedro Rocha, İspanya Futbol Federasyonu’nun (FEF) 2024 yılının ilk çeyreğinde yapılması planlanan seçim çağrısına kadar dizginleri eline alacak. Yönetim komisyonu olarak oluşturulan spor organizasyonunun bu Cuma günü yaptığı olağanüstü kurultay, kabul edilmedi. Oybirliğiyle Rocha’nın dizginleri almaya devam etmesi lehine bir pozisyon vardı, ancak böyle olması için yeterli çoğunluk vardı.


Yönetim komisyonu şimdi Yüksek Spor Konseyi’nden (CSD) seçimlerin gelecek yılın ilk aylarına ertelenmesi için yetki vermesini isteyecek. Bu talep, ‘Rubiales davasını’ bir an önce kapatmak ve tüm spor dünyasını birleştirmesi gerektiğine inandığı hedef olan 2030 Dünya Kupası’nın başarısına odaklanmak isteyen CSD’nin onayını alacak.

Herhangi bir kişi bir sonraki seçimlere reşit olma ve İspanyol vatandaşlığına sahip olma şartıyla, herhangi bir ehliyetsizlik veya uygunsuzluk nedeni olmaksızın katılabilir. Genel kurul üyelerinin en az %15’i tarafından temsil edilir. Yani 21 üye. Her biri birden fazla aday sunabilir ancak yalnızca birine oy verebilir.

Marca gazetesine göre bu seçim yarışında Mateo Alemany, Rami Aboukhair, Emilio García Silvero, Iker Casillas yer alacak… Bölge başkanları uzlaşmaya varacak bir aday arayabilir ve aynı medyaya göre ana adaylar da Pablo Lozano, Salvador Gomar ve Paco Díez.

Bu Cuma günkü toplantıda güncel herhangi bir konu ya da Federasyon’u merakta bırakan bir konu ele alınmadı: Dünya şampiyonu futbolcuların, organizasyon köklü bir yeniden yapılanmaya yönelene kadar milli takımın çağrısına yanıt vermeme kararı. Söz konusu toplantıya katılanlardan bazıları özel olarak rahatsızlıklarını dile getirdiler çünkü As gazetesinin haberine göre, daha fazla vakit kaybedilmemesi gerektiğini anlıyorlar ve çatışmanın bir an önce sona erdirilmesi için oyuncuların talep ettiği reformların hazırlanmasına başlanmasını teklif ediyorlar.
 
Üst