Senkron ve asenkron ders nedir ?

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Senkron ve Asenkron Derslerin Tanm

Egitim alanndaki gelismeler, ogrencilerin dersleri internet ortamnda izlemesini mumkun klmstr. Senkron ve asenkron dersler, online egitim alannda kullanlan iki temel ogrenme modelidir. Her iki modelin amac, ogrencilerin online olarak egitim almalarn saglamaktr. Ancak, her ikisi de farkl yaklasmlar ve teknolojileri kullanr.

Senkron Dersler

Senkron dersler canl ve gercek zamanda iletisim iceren derslerdir. Ogretmenler, ogrencilerin katlmnn online ortamda gerceklestigi, es zamanl aktivitelere odaklanr. Bu tur dersler, ogrencilerin ogretmenden ve arkadaslarndan annda geri bildirim almalarn saglar. Senkron dersler, ogretmenlerin ogrencilerle ayn anda online olmalarn ve ogretim materyallerinin tum ogrencilere es zamanl olarak sunulmasn gerektirir. Genellikle, senkron dersler internet uzerinden video ozelligi kullanlarak sunulur.

Asenkron Dersler

Asenkron dersler, ogrencilerin senkron derslerden farkl olarak ogretim materyallerinin kullanmn istedikleri zaman yapmalarn saglar. Asenkron dersler, ogrencilerin ogretim materyallerini izlemelerinin snrl olmadg ve derslerin ogretim materyallerinin herhangi bir anda erisilebilir olmasn gerektirdigi anlamna gelir. Asenkron dersler, ogrencilerin ogretmenden ve arkadaslarndan annda geri bildirim almalarn gerektirmez. Asenkron dersler, ogrencilerin materyalleri cesitli kanallardan takip etmelerini saglar, ornegin e-posta, forumlar ve video ozellikli veri tabanlar gibi.

Bir Senkron ve Asenkron Dersin Karslastrlmas

Senkron ve asenkron derslerin her ikisi de kullanclarn egitim almasn saglamak icin tasarlanmstr. Ancak, her ikisi de farkl yaklasmlar ve teknolojileri kullanr. Senkron dersler canl ve gercek zamanda iletisim iceren derslerdir ve ogretmenlerin ogrencilere annda geri bildirim vermesini saglar. Asenkron dersler ise, ogrencilerin materyalleri cesitli kanallardan takip etmelerini saglar ve ogretmenlerin ogrencilere annda geri bildirim vermesini gerektirmez.