Siyasetin odağında yapay zeka

Hasan

New member
Yapay zeka (AI), Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’ndeki (DLR) tüm araştırma alanlarının önemli bir parçasıdır. Alman Federal Meclisi üyeleri, 9 Mayıs 2019’da Alman Federal Meclisi Havacılık ve Uzay Parlamento Grubu (PGLR), Havacılık Forumu (FLR) ve DLR tarafından düzenlenen ortak bir bilgilendirme yemeğinde bunu bizzat görebildiler. Milletvekilleri, DLR uzmanlarıyla “Yapay Zeka” araştırma odağını ve DLR’nin federal hükümetin yapay zeka stratejisi açısından yaptığı katkıları tartıştı. MdB Klaus-Peter Willsch, Berlin’de siyaset ve bilim dünyasından temsilcileri ağırladı.

“Dijitalleştirme, DLR için son derece önemli bir gelecek konusu. DLR Yönetim Kurulu Başkanı Profesör Pascale Ehrenfreund, Strateji 2030’da zaten bu amaçla DLR’de bir kesit alanı oluşturmaya karar verdik” dedi. “Özellikle yapay zeka araştırma alanı, DLR’de önemli bir rol oynadı. Havacılık için yardımcı sistemler, yer gözlemi, robotik veya otomatik ve bağlantılı sürüş gibi temel araştırma alanları da bu alandaki disiplinler arası çalışmalarımızın örnekleridir.”


Almanya’yı bir iş yeri olarak güçlendirmeye yönelik yapay zeka araştırma projeleriProfesör Alin Albu-Schäffer, “Robotik yardım sistemleri ve yapay zeka – uzay yolculuğundan endüstriye ve hemşirelik yardımına” başlığı altında robotik alanındaki yapay zeka teknoloji alanına ilişkin bir fikir verdi. Uzay projelerinin ve ekonominin diğer sektörlerindeki başarılı teknoloji transfer projelerinin temelinde, robotik ve yapay zeka alanında yüksek teknoloji ürünü olarak havacılığın rolü netlik kazanıyor. Robot bilimindeki uluslararası üstün konum, yapay zekadaki son gelişmelerle birleştiğinde Almanya’yı bu alanda bir teknoloji lideri yapabilir.

Sayısallaştırma program koordinatörü ve DLR düşünce kuruluşu başkanı Dr. Mark Azzam, katkısında Almanya’nın uluslararası alanda geri kalmamak için yapay zeka alanındaki çabalarını daha da genişletmesi gerektiğine dikkat çekti. Federal hükümetin yapay zeka stratejisi önemli bir ilk adım, ancak hedeflerine ancak somut önlemlerle ulaşılabilir. Azzam, “Almanya ve toplumu için önemli olan sanayi kollarını akıllı çözümler ve geleceğin teknolojileriyle donatmak merkezi bir öneme sahip” diyor.

DLR, yetkinlik portföyü ile ulusal yapay zeka stratejisinin tüm eylem alanları olan yapay zeka alanında yenilikleri etkinleştirebilir, ekonomiye aktarımı destekleyebilir, standartlar belirleyebilir, verileri kullanılabilir hale getirebilir veya eğitimi geliştirebilir. Kamu tarafından finanse edilen büyük ölçekli bir mühendislik araştırma tesisi olarak, ekonomik ve sosyal açıdan ilgili birçok konuda bilimsel uzmanlıkla siyaseti desteklemektedir.


Tarih bildirimi: DLR sempozyumu “Yapay Zeka: Almanya’da Üretildi”4 ve 5 Haziran 2019’da “Yapay Zeka: Almanya’da Üretildi” DLR sempozyumu, yer gözlemi için büyük veri ve yapay zeka, Endüstri 4.0, robotikte yapay zeka ve akıllı mobilite hakkında olacak. İş, siyaset ve bilim dünyasından üst düzey temsilciler, DLR uzmanlarıyla birlikte Almanya için yapay zekanın fırsatlarını, risklerini ve gelecekteki beklentilerini tartışacak.
 
Üst