Tarım için uzay teknolojileri ve hizmetleri

Hasan

New member
8 Kasım 2018’de Potsdam’da “Tarım için Uzay Teknolojileri ve Hizmetleri – Ziraat Mühendisliği, Dijitalleşme, İklim Değişikliği ve Biyoçeşitlilik” sektörler arası konferansı düzenlendi. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nin (DLR) uzay yönetimi, konferansı INNOspace girişiminin bir parçası olarak düzenledi. Amaç, uydu tabanlı yer gözlemi, navigasyon ve iletişimin uygulama potansiyelinin yanı sıra ziraat mühendisliği, sürdürülebilir tarım, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik ana başlıkları için teknoloji transfer potansiyelini göstermekti.

DLR Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Walther Pelzer, “Uydu destekli yer gözlemi, navigasyon ve iletişim hizmetleri, yüksek teknolojili tarımda zaten önemli bir rol oynuyor. Gelecekte bu hizmetlerin payının önemli ölçüde artacağına inanıyorum” dedi. Uzay İdaresi karşılama konuşmasında şunları ekledi: “Uzay uygulamalarının olanaklarından yararlanan yenilikçi projeleri teşvik etmek ve aşırı gübreleme gibi zorlukların daha iyi üstesinden gelinmesine yardımcı olmak istiyoruz.”

Açılış konuşmalarında, MdB ve federal hükümet havacılık ve uzay koordinatörü Thomas Jarzombek ve Federal Gıda ve Tarım Bakanlığı’nda (BMEL) sayısallaştırma sorumlusu Prof. Engel Hessel, uzay ve tarım için zorlukları ve olası çözümleri özetledi. Thomas Jarzombek, “Dijitalleşme, tüm Alman ekonomisini etkileyen geleceğe yönelik stratejik bir konudur. Uzaydan gelen dijital çözümler ayrıca tarım için tamamen yeni bir potansiyel sunuyor” dedi.

Avrupa Uzay Ajansı ESA’da Dünya Gözlem Programları Direktörü Dr. Josef Aschbacher; ve Airbus Başkan Yardımcısı Evert Dudok. Buradaki odak noktası iletişim, navigasyon ve mega takımyıldızlar gibi dijital hizmetlerdi.

Tarım sektöründeki uzmanların bakış açısından zorluklar ve sektörler arası potansiyel çeşitli sunumlarda vurgulandı: BayWa’dan Jörg Migende, tarım için bir fırsat olarak “Dijital Tarım”ı tartıştı. Ardından, John Deere’den Dr. Thomas Engel, ziraat mühendisliğinde uydu tabanlı hizmetlerin potansiyeli. CLAAS E-Systems’den Reinhold Mähler uzay yolculuğu ile küresel gıda güvenliği arasında bir bağlantı kurdu ve Prof. Hermann Lotze-Campen sürdürülebilirlik, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitliliğin korunması konularını tanıttı.

Öğleden sonra dört paralel çalıştay konuları derinleştirdi. Odak noktası dijitalleştirme ve ziraat mühendisliği, teknoloji transferleri (yan ürünler ve yan ürünler), iklim değişikliği, gıda güvenliği ve biyolojik çeşitliliğin korunmasıydı. Konferans aynı zamanda INNOspace Masters inovasyon yarışmasının dördüncü turunun da başlangıcı oldu.
 
Üst