Tomé ve altı futbolcu takımın geri kalanını Valencia’da bekliyor

Atarlı Genç

New member
Kadın futbol takımının pembe dizisinde yeni bölüm. Bu Salı günü yapılması planlanan yoğunlaşma, başlangıçta birçoğu çağrılmama isteklerini ifade etmelerine rağmen listeye giren uluslararası kişilerin çağrılmasının ardından nihayet Oliva’da (Valencia) gerçekleşecek. İlk plan, Madrid’deki Barajas havaalanı yakınındaki Alameda otelinde buluşmak ve oradan hep birlikte Valensiya’ya gitmekti.


Ancak İspanya Futbol Federasyonu (FEF) son dakikada fikrini değiştirdi ve çağrılan biletleri, Cuma günü İsveç’le oynanacak maça hazırlanmak için kendi memleketlerinden doğrudan Valensiya’ya göndermek üzere gönderdi. Milletler Ligi’nin ilk maçı ve gelecek yıl Paris Olimpiyat Oyunları’na katılmanın ilk adımı.

Amaç, oyuncuları Madrid otelinde bekleyen medyanın varlığından kaçınmaktı. Futbolcular Valencia’ya (Oliva’daki Nova Beach oteli) gelene kadar çağrılanların büyük bir kısmının katılıp katılmayacağı belli olmayacak. İlginç bir şekilde kompleksin tesislerinde düşük ışıkta eğitim için aydınlatma bulunmuyor.


İlk gelen antrenörMontse Tomé, bu Pazartesi günü yaptığı çağrıya, geçtiğimiz Cuma günü FEF’in yapısında daha fazla değişiklik gerçekleşene kadar seçilemeyeceği açıklanan futbolcuların büyük bir kısmını dahil etti; top oyuncuların sahasındaydı.

Her ne kadar federasyon “yapısal değişiklikleri” benimseme konusunda istekli olduğunu gösterse de sporcular, talepleri bozulmadan ve milli takıma dönmeden önce bunları uygulama talepleri ile güçlü konumlarını koruma konusunda kararlıydı. Birkaç saat süren telematik toplantının ardından Pazartesi günü geç saatlerde oyunculardan resmi açıklama geldi: Gözlerini federasyondan ayırmadılar ve koçun çağrısına cevap vermeyeceklerdi.

Tomé otele sabah 10.45’te geldi ve burada federasyon, Valensiya’ya gitmeden önce teknik ekibi çağırdı. Tomé’nin gelişinde bulunan medya ona tüm oyuncuların çağrıya katılmasını bekleyip beklemediğini sordu ve koçun yanıtı “evet” oldu. Etrafı kameralarla çevriliyken, “Sakin olun, inanıyorum” diye ekledi. Ancak gerçek şu ki, oyuncuların çoğunluğunun çağrıya katılıp katılmayacağı bilinmiyor.

Otele çağrılanlardan ilki Real Madrid kalecisi Misa Rodríguez’di. Misa Rodríguez, Montse ile konuşup konuşmadıkları sorulduğunda “hiçbir şey almadık” dedi. Tomé’nin listesinde olmaktan mutlu olup olmadığı sorulduğunda ise daha sert davrandı: “Hayır.”

Olga Carmona ile birlikte gelen Athenea del Castillo, açıklamasında söyleyeceklerinin hepsinin zaten söylendiğine dikkat çekti. “Sanırım açık konuştum, değil mi? Burada olacağımı söyledim. Her şey için çok teşekkürler”. Eva Navarro, Oihane Hernández ve Tere Abelleira daha sonra geldiler ancak herhangi bir açıklama yapmak istemediler. Bu altı futbolcu ve teknik direktör, diğer antrenör kadrosuyla birlikte seferin geri kalanını beklemek için Valensiya’ya gitti.

Alexia Putellas, Irene Paredes, Cata Coll, Mariona Caldentey ve Ona Batlle zaten Barselona havaalanında. Alexia, Jenni Hermoso ve korunmaya çağrılmaması sorulduğunda ironikti: “Neden? Her şey yolunda, değil mi?


“Dün ülke olarak kendimizi aptal durumuna düşürdük, bu kabul edilemez”CSD başkanı Víctor Francos, bu Salı sabahı uluslararası kuruluşlarla görüşmelerde bulunuyordu ve çatışmayla yüzleşmek ve giderek daha da yerleşen bir duruma çözüm bulmaya çalışmak için bu öğleden sonra onlarla buluşmayı planladı. “Hükümet federasyonun oyuncularla konuşmasına izin verdi, manevra için tüm alanı bıraktı ve bu yüzden olan bitene kadar onlarla konuşmama konusunda çok ihtiyatlı davrandık. Francos, LaSexta’ya yaptığı açıklamada, “Dün ülke olarak kendimizi aptal durumuna düşürdük, bu kabul edilemez” dedi.

“Bu sabah onlardan bazılarıyla temasa geçtim ve onlardan bu öğleden sonra Valensiya’da buluşmalarını, nedenlerini öğrenmek ve basın tarafından bilinen ama benim için bilinmeyen bazı hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilmek için buluşmalarını istedim. “Bunlar bana iletildi ve onları kişisel olarak bana iletebilmeleri için onlarla konuşma zamanının geldiğine inandım” diye ekledi. “Oyuncular kötüydü, çok kötü. Yaşadığım duygu her anlamda olumsuz, pişmanlık ve can sıkıntısı. Bunu yapacağım konusunda Rocha’yı uyardım. “Ben ona danışmadım” diye bitirdi.

Bu arada Kültür ve Spor Bakanı Miquel Iceta da FEF’in işleri “çok kötü yaptığını ve bu nedenle Yüksek Spor Konseyi başkanının çözüm arayışına bizzat katılacağını” belirtti. Onlara göre federasyonun “İspanya’yı kadın takımından mahrum etme hakkı yok”, dolayısıyla “bu anormal çağrının tüm eksikliklerinin düzeltilmesi” çağrısında bulunuyorlar.

Bölgesel Politika Bakanı ve vekil Hükümet sözcüsü Isabel Rodríguez ise, Yönetimin “şampiyonları desteklediğini ve onların oynayıp kazanmalarını görmek istediğini” ve “milli takım oyuncularının güveninin artmasını istediğini” temin etti. restore edildi.” İspanyolca”.


Federasyon basın bürosunu kaldırıyorİspanya Futbol Federasyonu, iletişim ofisinin beş üyesini önümüzdeki günlerde İsveç ve İsviçre ile karşılaşması gereken kadın takım oyuncularından oluşan ekibin geri kalanından ayırdı.

Etkilenen departmanlar, FEF iletişim ofisinin bir parçası olan basın, görsel-işitsel, pazarlama ve sosyal ağlardır. Toplamda, artık ne Alameda Oteli’nden Barajas’a giden oyuncu koçunu ne de Valensiya’ya giden uçuşu paylaşmayan beş kişi var. Teknik direktörle birlikte seyahat eden 6 futbolcu, havalimanına giderken bu 5 futbolcunun otobüse binmediğini görünce bu kararı öğrendi.

Enternasyonallerin açıklamalarında iletişim departmanını hedef aldıkları doğru ama bu kişilere değil daha üst kademelere odaklandılar.


İsveç’ten destekİsveçli milli oyuncu Filippa Angeldahl, takım arkadaşlarının, her iki takımın da bu Cuma oynayacağı Milletler Ligi maçında İspanyol takımına yönelik olası bir boykotu destekleyeceğine dair güvence verdi ve kendilerini böylesine “zor” bir durumda bulmalarından üzüntü duyduğunu söyledi.

«Etraflarındaki tüm desteği hissetmeliler; diğer ülkeler de verdikleri kararda onları destekliyor. Bir şeyin gerçekleşmesi için oyunu boykot etmeleri gerektiğini düşünüyorlarsa, onları açıkça destekliyoruz. İsveç gazetesi Aftonbladet’e yaptığı açıklamada, “Bu, değiştirilmesi gereken bir şeyler olduğu ve milli takımda yapılanların yeterli olmadığı anlamına gelir” dedi.

Futbolcular antrenman kampına gitmezlerse ne gibi yaptırımlar alabilirler?2022 Spor Kanunu’nun sporcuların görevlerine ilişkin 23. maddesinde, söz konusu görevlerden birinin “spor takımlarının çağrılarına, usulüne uygun olarak çağrıldıklarında, yönetmelikle belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde katılmak” olduğu belirtiliyor. Ancak bu yeni düzenleme henüz onaylanmadı.


Kanun, yaptırım usulüne ilişkin III. Bölüm’de, “milli spor takımlarının çağrılarına haksız yere katılmamayı” 104. maddede “çok ciddi” bir ihlal olarak değerlendiriyor. Çok ciddi bir ihlalin işlenmesi halinde, 108. maddeye göre, işlenen ihlale uygun oranda “farklı yaptırımlar uygulanabilir”.


Bu Yasanın önerdiği ve bu davada geçerli olacak yaptırımlar, 3.000 ile 30.000 Euro arasında para cezası (1990 Yasasında bu miktar 500.000 ile 5.000.000 Peseta arasındaydı, bu 32 yıl sonra eşdeğer bir miktardı) ve federal lisansın askıya alınmasıdır. iki ile on beş yıl arasında bir süre için. Önceki Kanunda uzaklaştırma cezası iki ila beş yıl arasındaydı. Çok ciddi ihlaller, halihazırda olduğu gibi, üç yıl sonra sona ermektedir.
 
Üst