Uzmanlar, Fukuşima’daki radyoaktif özellikli atık suyun boşaltım planı için Japonya’da

bencede

New member
Japonya, Fukuşima’daki radyoaktif özellikli atık suyun boşaltım planına yönelik Milletlerarası Atom Gücü Ajansı (UAEA) uzmanları ile görüş alışverişinde bulundu.

UAEA nükleer emniyet ve güvenlik uzmanlarından oluşan teknik heyetin, hükümet yetkilileri ve santral işletmecisi temsilciler ile hafta uzunluğu sürecek Japonya çeşidi başladı.

İktisat, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (METI), Dışişleri Bakanlığı ve santral işletmecisi Tokyo Electric Power (TEPCO) yetkilileri, UAEA uzman heyetini başşehir Tokyo’da kabul etti.

Kyodo ajansına göre, görüşmenin basına açık kısmında, heyete liderlik eden UAEA Nükleer Güvenlik ve Emniyet Departmanı Yöneticisi ve Koordinatörü Gustavo Carruso konuştu.

Carruso, uzman heyetin kelam konusu planı “tarafsız, muteber, bilim temelli yaklaşımla değerlendireceğini, itimat ve şeffaflık bildirisi verilmesine yardımcı olacağını” bildirdi.

METI Nükleer Kaza Afet Müdahale Genel Müdürü Yumoto Keiiçi de tarafsız bir kuruluştan kıymetlendirme almanın değerine dikkati çekerek, “Katı ve şeffaf bir kıymetlendirme yapılmasını talep ediyoruz” tabirlerini kullandı.

Santrale giderek kelam konusu planın değerlendirmesini yerinde yapan uzman heyet, hafta ortasında düzenleyeceği basın toplantısı ile görüşlerini kamuoyuyla paylaşacak. Heyet, boşaltım planının şeffaflığının artırılmasına yönelik yıl ortasında iç güvenlik kıymetlendirme raporu hazırlayacak.

Evvelki Suga Yoşihide hükümeti Nisan 2021’de, 2011’deki sarsıntı ve tsunamide hasar nazarann santralde biriken atık suyun, Pasifik Okyanusu’na salınması planını açıklamıştı.

Tokyo hükümetinin sonucuna, komşu ülkeler Çin, Güney Kore ve Tayvan reaksiyon gösterirken, ABD “anlayışla karşıladığını”, UAEA ise desteklediğini açıklamıştı.

Kapasite 2022’de doluyor

Santralde ziyan bakılırsan reaktörleri soğutmaya yarayan saf su ortasında oluşan radyoaktif hususlar, Gelişmiş Sıvı Sürece Sistemi (ALPS) yardımıyla trityum gereci dışında ayrışıyor.

Tesislerde koruma edilen ve günden güne artış gösteren ayrışmış suyun, Fukuşima kompleksindeki yaklaşık 1000 tanklık su depolama kapasitesini 2022 sonbaharında doldurması bekleniyor.